Problem ze snem jest niezwykle popularny i dotyczy on blisko 40% społeczeństwa. Wynika to przede wszystkim ze sposobu i tempa życia, jaki dziś prowadzimy. Niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, duży stres, nadmiar pracy, minimalny odpoczynek. To wszystko razem znacząco wpływa na nasze samopoczucie, nastawienie, ogólne wycieńczenie organizmu, które w konsekwencji powoduje problemy z zaśnięciem. Jak więc nie dać się bezsenności? Co zrobić, by problem ten zniknął raz na zawsze?
Dlaczego sen jest tak ważny?
Każdy z nas potrzebuje snu, bowiem to właśnie taka forma odpoczynku jest niezbędna do życia i do prawidłowego funkcjonowania. Człowiek powinien spać od 6 - 8 godzin na dobę. Śpiąc krócej, czuje się zmęczony, rozdrażniony, słaby. Nie ma na nic siły, nie potrafi się skoncentrować, ma problemy z pamięcią. Odpoczynek poprzez sen, daje możliwość odnowienia się komórek naszego ciała, a także regeneracji systemu, który odpowiada za kontrolę przemiany materii. To sen także wpływa i na pracę naszych hormonów. Co więcej, ma on duże znaczenie dla systemu immunologicznego, produkując większą ilość limfocytów, a co za tym idzie zapewniając większą odporność. Sen niweluje zmęczenie i stres, rozluźnia mięśnie, a także wpływa na zdrowe kości i mięśnie.
Skąd się biorą problemy ze snem?
Kiedy nie śpimy jedną noc, czujemy się zmęczeni, ale potrafimy jeszcze funkcjonować. Kiedy jednak ten problem przybiera na sile i trwa tak tygodniami czy miesiącami, organizm nie jest wówczas w stanie normalnie funkcjonować. Skąd ten problem? Skoro organizm jest tak zmęczony, czy nie powinien od zasnąć natychmiast? No niestety, ale problem jest dużo głębszy, niż mogłoby się wydawać.
Najczęściej pojawiającymi się przyczynami bezsenności są:
- Nadmierny stres
- Depresja i nerwica
- Wydzielanie mniejszej ilości melatoniny
- Bóle fizyczne i psychiczne
W jaki sposób poradzić sobie ze stresem, czyli 10 ważnych wskazówek
1. Zrezygnuj z elektroniki przed snem
Dziś większość z nas nadużywa sprzętów elektronicznych. Przez cały dzień funkcjonujemy z włączonym telewizorem, wciąż spędzamy czas wpatrzeni w ekran telefonu, większość spraw załatwiamy online, korzystając z laptopów. Sprzęty elektroniczne są naszym narzędziem pracy, są sposobem na rozrywkę, na chwilę wytchnienia. Mając problemy ze snem, na godzinę przed położeniem się do łóżka, powinniśmy wyłączyć wszelkie urządzenia, tak aby dać odpocząć i oczom i zmęczonemu organizmowi.
2. Postaw na stałe pory zasypiania i budzenia się
Istotne w problemach ze snem jest wyrobienie sobie stałych pór kładzenia się spać i zasypiania. Jeśli organizm przyzwyczai się do konkretnych godzin, będzie działał niczym zaprogramowany i wówczas problem z zasypianiem może zacząć mieć mniejsze znaczenie. Warto mieć to na uwadze, bowiem ma to ogromny wpływ na sen, jego jakość i ogólne funkcjonowanie. Bez względu więc na dzień tygodnia, stałe pory kładzenia się do łóżka i spania, powinny być jednakowe.
3. Zadbaj o wieczorne rytuały
Z całą pewnością bardzo ważną rolę odgrywają wieczorne rytuały. Warto postawić na gorącą kąpiel, świeczki, może kubek ciepłego kakao, a potem małe SPA dla ciała. Każdy z nas może mieć nieco inne pomysły na wieczorny rytuał, ale ważne by on właśnie zadziałał. Systematyczne powtarzanie pewnych czynności sprawi, że organizm sam po kolei będzie przechodził przez odpowiednie fazy, aż do momentu zasypiania.
4. Słuchaj swojego cyklu biologicznego
Warto wsłuchiwać się w swoje ciało, bowiem ono najlepiej wie, czego potrzebuje i co jest mu potrzebne. Zegar biologiczny odgrywa bardzo duże znaczenie i z całą pewnością należy mieć go na uwadze i w kwestii zasypiania. Jeśli potrzebuje snu, nie odciągajmy tego w czasie, jeśli czuje się wyspany, nie leżmy ,,na zapas”.
5. Przygotuj odpowiednio łóżko
Bez wątpienia duże znaczenie ma odpowiednio przygotowane do snu łóżko. Ważny jest na pewno wygodny, odpowiednio dopasowany materac, który to ma niebywale duże znaczenie, jeśli chodzi o wygodę i komfort spania. Warto jednak i pamiętać o tym, by zawsze mieć czystą, odpowiednio przewietrzoną pościel, najlepiej wykonaną w 100% z bawełny, bowiem taka właśnie zapewnia maksimum przyjemności spania. Zimą daje stosowne ciepło, z kolei latem pozwala zapobiegać poceniu się ciała.
6. Nie śpij w ciągu dnia
Robienie sobie drzemek w ciągu dnia, z pewnością nie jest dobrym pomysłem, dlatego też warto z nich zrezygnować, nawet, jeśli trwają one jedynie kilka minut. Organizm jest w taki sposób zaprogramowany, że nawet kilka chwil popołudniowej drzemki, jest w stanie całkowicie rozregulować organizm w przypadku zasypiania.
7. Dotleń się
Bardzo ważny punkt, o jakim niestety, ale bardzo wielu ludzi zapomina. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest niezwykle ważna, szczególnie przed snem. Warto więc postawić na spacer czy delikatny trucht, a z pewnością odpowiednia dawka tlenu zadziała na organizm doskonale i sprawi, że ten z chęcią odda się błogiemu relaksowi, przechodząc dalej w spokojny sen.
8. Wywietrz sypialnię
Warto także i zadbać o świeże powietrze w samej sypialni. Dobrze jest postawić więc na otwarcie okna na godzinę przed pójściem spać, bez względu na to, czy za oknem panuje mroźna zima czy upalne lato. Świeża dawka powietrza działa doskonale i bez wątpienia jest ona bardzo dobrym sposobem na szybkie zasypianie, szczególnie ważne dla osób, które mają z tym niemałe problemy.
9. Zjedz lekką kolację
Dużym problemem w związku z bezsennością jest objadanie się wieczorową porą. Kolacja powinna być lekka i lekkostrawna, najlepiej zjedzona 2 - 3 godziny przed pójściem spać. Zbyt pełny żołądek na pewno nie działa pozytywnie na kwestię związaną z zasypianiem.
10. Wycisz się
I oczywiście na sam koniec - wyciszenie organizmu. Dla każdego oznacza ono coś innego. Jeden włączy sobie ulubioną muzykę, inny poczyta książkę, jeszcze inny odda się medytacji. Tak naprawdę bez względu na to, co to będzie, ma przynieść zamierzony skutek, czyli powolne, delikatne przechodzenie organizmu w fazę wyciszenia, a następnie snu.
Wybór odpowiedniego budzika
Choć temat dotyczy samego zasypiania, a dokładniej problemów ze snem, to warto także pozostając w tym temacie, skupić się na wyborze budzika. Czy zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że blisko 60% osób kładących się spać zadaje sobie pytania: czy nastawiłem zegarek, czy budzik ma włączony dźwięk, czy znowu wyrwie mnie ze snu ta okropna melodia… czyż nie? Większość z nas nie znosi swoich budzików, co znacząco już wpływa i na same problemy z zaśnięciem. Myśl o dzwonku, który jest nieprzyjemny dla uszu, napawa stresem. Sięgając więc po odpowiedni produkt, warto zwrócić uwagę na budziki świetlne, które mają bardzo łagodne te dźwięki, a do tego są zaprogramowane pod światło, a więc upływający czas. Stanowią idealną alternatywę dla klasycznych budzików, jakie posiada większość z nas. Tych, które wykorzystują dźwięk i światło nie można nie lubić.
Czasami wystarczy wprowadzić drobne zmiany, by problem bezsenności stał się mniejszy, a nawet i całkowicie zniknął. Jak wiadomo kłopoty z zasypianiem mogą wpłynąć i na nasze samopoczucie i na ogólne zdrowie, dlatego też absolutnie nie można takich stanów lekceważyć. U jednych sprawdzi się wizyta u psychoterapeuty, u innych być może konieczne będzie zastosowanie leków na sen. Warto jednak postawić na powyższe rady, a do tego dobrać odpowiedni budzik świetlny, a wtedy z całą pewnością występujący problem przestanie mieć takie znaczenie.