ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Czy potrafilibyśmy sobie wyobrazić życie bez dochodzących do naszych uszu dźwięków? Cisza, totalna cisza… Z pewnością dla osób dobrze słyszących, taki stan jest zupełnie niewyobrażalnym. Spora jednak część populacji nie słyszy lub ma problemy ze słuchem. Dla większości jedynym ratunkiem jest aparat słuchowy, który to wzmacnia głośność dźwięków i pozwala usłyszeć je bardziej wyraźnie i dokładnie. W tym artykule skupimy się na aparatach słuchowych, biorąc pod uwagę między innymi ich budowę, zasadę działania, rodzaje, jak również i odpowiednie dobranie ich do potrzeb samego pacjenta. Zapraszamy.

Aparaty słuchowe - zasada działania 

Aparaty słuchowe są to urządzenia elektroniczne składające się z mikrofonu oraz słuchawki i wkładki usznej. Sam mikrofon zmienia fale akustyczne w sygnał elektroakustyczny wzmacniając sygnał, słuchawka doprowadza dźwięk, jak najbliżej błony bębenkowej, wykorzystując w tym celu wkładkę uszną. W zależności od wybranego modelu, mogą być one noszone na małżowinie usznej lub w uchu zewnętrznym. Mają niewielkie rozmiary i z pewnością w  żaden sposób nie wpływają one na komfort życia, a wręcz przeciwnie, znacząco go poprawiają.

 

Rynek aparatów słuchowych jest bardzo duży. Te nowoczesne urządzenia zostały w taki sposób zaprojektowane, aby wykazywać jak największą skuteczność działania. Mają one zaawansowane układy cyfrowe, co sprawia, że są w stanie zarówno wyodrębnić mowę z odbieranych dźwięków, jak również wpłynąć na jej wzmocnienie i co istotne na redukcję hałasów, które płyną z otoczenia. To wszystko sprawia, że aparaty słuchowe pozwalają zarówno lepiej słyszeć przez osoby niedosłyszące, jak również i zacząć słyszeć przez osoby niesłyszące. 

 

Aparaty słuchowe zewnętrzne: RITE I BTE  

Sięgając po zauszne aparaty słuchowe, te sprawdzają się doskonale dla osób borykających się ze znacznym ubytkiem słuchu, jak również z mniejszymi przewodami słuchowymi. Stanowią zdecydowanie lepszy wybór od klasycznych aparatów wewnętrznych, bowiem same dźwięki wzmacniane są jeszcze mocniej i z jeszcze większą siłą. Są solidne, mocne, łatwe w założeniu i w czyszczeniu. Bardzo często stosowane są one szczególnie u dzieci. Wyróżnić możemy tutaj dwa ich rodzaje:

  • Aparaty słuchowe RITE

Ten typ aparatów słuchowych jest doskonałym urządzeniem elektronicznym dla osób chcących zyskać lub poprawić odbiór dźwięków. Te posiadają głośnik  wbudowany we wkładkę douszną, znajdujący się w kanale słuchowym, jak również i mikrofon oraz procesor, które umieszcza się za uchem. Obydwie części łączą się ze sobą za pośrednictwem niewielkiej rurki. 

Jeżeli spojrzymy na zalety tego urządzenia, zaliczyć możemy do nich:

  • Doskonały sygnał dźwiękowy
  • Możliwość łączenia bezprzewodowego z innymi urządzenia
  • Opcja akumulatora
  • Możliwość osobnej wymiany głośnika

Jeżeli spojrzymy na wady tego urządzenia, są nimi:

  • Widoczność aparatu za uchem
  • Podatność na wilgoć i uszkodzenie przez woskowinę
  • Bardzo małe rozmiary utrudniające założenie aparatu

 

  • Aparaty słuchowe BRE

Ten typ aparatu słuchowego posiada wkładkę uszną i sprawdza się zarówno w przypadku łagodnej wady słuchu, jak również i bardzo zaawansowanej. Ma dość długi kształt, co sprawia, że można samą wkładkę odpowiednio dopasować za uchem zewnętrznym. Daje możliwość ustawienia wielu funkcji. 

Jeżeli spojrzymy na zalety tego urządzenia, są nimi:

  • Uniwersalne rozwiązanie dla każdej wady
  • Wysoka głośność dźwięku
  • Możliwość połączenia bezprzewodowego
  • Możliwość dopasowania wkładki
  • Niska podatność na uszkodzenia w wyniku wilgoci

Jeżeli spojrzymy na wady tego urządzenia, są nimi:

  • Mocno widoczny
  • Ograniczony w przypadku osób noszących okulary

lekarz z aparatem sluchowym

Aparaty słuchowe wewnętrzne: IIC i CIC 

Drugim rodzajem aparatów są te douszne, określane jako ITE. Zakładane są one, jak sama nazwa mówi do wewnątrz, do kanału słuchowego. Te dzielą się na dwa rodzaje, w zależności od głębokości włożenia do kanału. I tak wyróżniamy:

  • Aparaty IIC - niewidoczne w kanale

  • Aparaty CIC - całkowicie wewnątrzkanałowe

 

Aparaty słuchowe wewnętrzne są niewielkich rozmiarów, co gwarantuje ich dyskrecję, zwiększając jednocześnie komfort ich używania. Skierowane są one dla osób posiadających łagodny i umiarkowany ubytek słuchu. Kluczowe w nich znaczenie ma dobór odpowiedniego urządzenia bezpośrednio do potrzeb każdego pacjenta. Z pomocą specjalistów, ci poprzez swoją wiedzę i doświadczenie, starają się zawsze dobrać takie urządzenie, by spełniało ono swoje zadania, a jednocześnie i by pozwoliło zachować wygodę, komfort noszenia i zero jakichkolwiek ograniczeń. 

 

Aparaty analogowe i cyfrowe

Skupiając się na aparatach, warto także zwrócić uwagę na jeden, jakże istotny temat, który dotyczy urządzeń tego typu w wersji analogowej i cyfrowej. Czym one między sobą się różnią? Jaka jest zasada ich działania?

 

Aparaty słuchowe analogowe sprawiają, że fale dźwiękowe są głośniejsze i wzmacniają one wszystkie dźwięki, zarówno te związane z mową, jak również i z hałasem. Są one odpowiednio programowane, co pozwala im uzyskać zaprogramowanie dla konkretnego środowiska odsłuchowego, które można odpowiednio zmienić.

 

Aparaty słuchowe cyfrowe sprawiają, że fale dźwiękowe przekształcone zostają w sygnały cyfrowe i w ten sposób są one w stanie wytworzyć dokładne powielanie dźwięku. Dzięki chipom komputerowym, analizują one mowę, jak również i dźwięki otoczenia, co sprawia, że są bardziej dokładne i co za tym idzie skuteczne w swoim działaniu. Wzmacniają dźwięki, które mają być słyszalne, a tłumią te, które mogą przeszkadzać, czyli na przykład hałas w tle. Co więcej, umożliwiają one dopasowanie urządzenia do ubytku słuchu konkretnego pacjenta.

 

Z całą pewnością te drugie wybierane są dziś coraz częściej i zastępują one sukcesywnie analogowe. Dzięki nim nawet poważna wada słuchu, może być możliwa do przezwyciężenia, a chory może poprawić swoją jakość życia w sposób znaczący. 

 

Czy aparaty słuchowe są drogie?

Z pewnością kluczowym dla wielu osób jest pytanie - czy aparaty słuchowe są drogie? Oczywiście wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki model będzie nas interesował. Te najtańsze można otrzymać już za około 1000 złotych, te najdroższe warte są nawet kilkanaście tysięcy złotych. Na cenę składa się wiele elementów, w tym między innymi:

  • jakość podzespołówtryby
  • słuchania
  • programy zachowujące naturalne funkcje słuchu
  • synchronizacja dwuuszna

 

Czy aparaty słuchu są refundowane? Tak, Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje urządzenia, nawet w całości, z kolei PFRON pokrywa koszty, ale dla aparatów do określonej kwoty zakupu. Sięgając po odpowiedni sprzęt, warto od razu załatwić kwestie formalne, tak, aby otrzymać najwyższej jakości, skuteczny sprzęt, z możliwością pełnej jego refundacji. 

 

Bez wątpienia niezwykle ważnym elementem jest wybór odpowiedniego urządzenia dopasowanego do potrzeb konkretnego problemu. U jednych doskonale sprawdzi się aparat zewnętrzny, z kolei inna osoba będzie bardziej potrzebowała aparatu wewnętrznego. Wybór odpowiedniego jest indywidualną kwestią każdej osoby borykającej się z problemem słuchowym, bez względu na to, czy w grę wchodzi niesłyszenie czy niedosłyszenie.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny