ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo wynosi 70 - 99 mg/dl. Jeśli wartości te po przebudzeniu nie mieszczą się w normach, należy przyjrzeć się temu problemowi bliżej, dokonać dalszej diagnostyki i ewentualnie wprowadzić odpowiednią terapię, jaka w cukrzycy odgrywa nadrzędną rolę. Zarówno wysoki cukier, jak również i niski cukier nie są dla organizmu bezpieczne, dlatego też każdy powinien dbać o to, aby te wartości mieściły się w normach.

Jak zmierzyć poziom cukru we krwi? Można sprawdzić to za pomocą glukometru lub wykonać badanie laboratoryjne - cukier  na czczo lub w formie krzywej cukrowej. Cukier we krwi w nieodpowiednich ilościach może znacząco przyczynić się do wielu powikłań, które mogą zagrażać zarówno zdrowiu, jak również i życiu osoby chorej. Dziś skupimy się na wartościach glukozy we krwi, na rodzajach cukrzycy, roli insuliny w tej chorobie i powikłaniach, jakie może stan ten wywołać. Ponadto, zwrócimy również uwagę na to, jaki glukometr wybrać, by mógł on spełnić swoje zadania. 

 

Cukier na czczo - czyli ile powinien on wynosić?

 

Bardzo istotne jest to, aby dbać o prawidłowy cukier w organizmie. Jeśli chodzi o cukier we krwi-  normy, wynoszą one na czczo - 70 -99 mg/dl, czyli 3,9 - 5.5 mmol/l i dwie godziny po posiłku poniżej 140 mg/dl, czyli 7,8 mmol/l. Należy jednak pamiętać o tym, że normy cukru zmieniają się częściowo wraz z wiekiem. U osób starszych wynoszą one na czczo 80 - 140 mg/dl, a po posiłku nie więcej, niż 180 mg/dl. Cukier u dzieci z kolei na czczo powinien mieścić się w normach 70 - 100 mg/dl. Jak więc widać glukoza na czczo - normy wraz z wiekiem zmienia się, jednak zawsze należy dbać o to, aby miała ona prawidłowe wartości.  

 

Jak wygląda badanie glukozy na czczo? Jeśli wykonujemy badanie za pomocą glukometru, wystarczy nakłuć palec zaraz po wstaniu z łóżka, by po kilkunastu sekundach sprawdzić na wyświetlaczu, jaki jest cukier. Można także wykonać badanie laboratoryjne. A czym jest krzywa insulinowa i krzywa cukrowa? Pierwsza jest badaniem, w którym określa się, w jaki sposób u danego człowieka wydzielana jest insulina i w jaki sposób metabolizuje ona glukozę. W drugim przypadku sprawdza się glikemię na czczo, jak również i po spożyciu roztworu glukozy, co pozwala sprawdzić, ile wynosi cukier na czczo, a następnie dwie godziny po posiłku. W przypadku kobiet w ciąży, niezbędne jest także badanie po pierwszej godzinie od spożycia glukozy. Jak wygląda krzywa cukrowa - normy? Wynik wskazujący na 140 mg/dl i mniej wskazuje prawidłową tolerancję glukozy, między 140 - 199 mg/dl nieprawidłową nietolerancję glukozy, a powyżej 200 mg/dl cukrzycę. Jeśli w grę wchodzi cukrzyca ciążowa - normy, na czczo powinna wynosić 92 - 125 mg/dl, po 60 minutach powyżej 180 mg/dl, z kolei po 120 minutach 153 - 199 mg/dl. Jeśli którykolwiek z wyników jest nieprawidłowy, diagnozą jest właśnie cukrzyca ciążowa. W tym przypadku niezbędna jest dieta dla cukrzycy w ciąży, a także odpowiednia dawka aktywności każdego dnia. 

 

Co oznacza niski poziom cukru we krwi? Stan taki, określany jest jako hipoglikemia, a więc występuje ona wtedy, gdy stężenie glukozy spada poniżej 70 mg/dl, przy czym hipoglikemia - objawy, widoczne są dopiero przy wartościach poniżej 54 mg/dl. Jak można ten stan rozpoznać? Głównymi objawami są między innymi osłabienie, problemy z koncentracją i pamięcią, nudności, a także bardzo charakterystyczne drżenie rąk. Ponadto, występuje potliwość, senność i niepokój. Jeśli wystąpi bardzo niski poziom cukru, ten może doprowadzić do śpiączki hipoglikemicznej, zagrażając tym samym życiu osoby chorej. 

 

Stanem odwrotnym jest wysoki poziom cukru we krwi, który określany jest jako hiperglikemia. Taki stan występuje w przypadku nieprawidłowego leczenia cukrzycy. Jeśli wysoki cukier utrzymuje się zbyt długo, może uszkodzić on narządy wewnętrzne, nerwy, jak również i naczynia krwionośne. Jak obniżyć cukier? Jak wygląda wysoki cukier - objawy? Każda osoba chorująca na cukrzycę ma inne objawy lub ich brak. Najczęściej pojawia się wzmożona senność i uczucie zmęczenia organizmu. Aby obniżyć cukier, należy postawić na zdrowy styl życia, a więc regularną aktywność fizyczną oraz zdrową dietę, ubogą w węglowodany proste. W przypadku cukrzycy typu 1, niezbędne jest podawanie dożylnie insuliny, z kolei przy cukrzycy typu 2, zażywanie leków. 

 

Rodzaje cukrzycy

 

Cukrzycę można podzielić na cztery rodzaje i tak występuje:

  • cukrzyca typu 1- jest to cukrzyca pierwotna, określana inaczej jako cukrzyca insulinozależna
  • cukrzyca typu 2  - cukrzyca nabyta, która pojawia się w wieku dojrzałym
  • cukrzyca ciążowa - cukrzyca trwająca w czasie przebiegu ciąży
  • inne specyficzne typy cukrzycy

 

Skąd się tworzy cukrzyca? Zaburzenia gospodarki węglowodanowej są powodem zbyt małej ilości insuliny w organizmie, co jest związane przede wszystkim z niszczeniem komórek beta wysp trzustkowych. W przypadku cukrzycy typu 1, gdzie stan ten jest chorobą autoimmunologiczną, następuje całkowite wyniszczenie komórek beta trzustki, stąd też niezbędne jest podawanie jej z zewnątrz. Choć cukru we krwi jest bardzo dużo, z powodu braku insuliny nie są one w stanie dotrzeć do komórek i te zaczynają głodować. W przypadku cukrzycy typu 2, podłoże może wynikać z insulinoodporności lub być skutkiem zbyt małego wytwarzania insuliny. W tym przypadku niezbędna jest zdrowa dieta i odpowiednia aktywność fizyczna, częściowo także przyjmowanie leków.

miernik samokontroli coagucheck inrange

 

Działanie insuliny w cukrzycy i o powikłaniach nieprawidłowego cukru we krwi

 

Insulina jest niezwykle ważna dla organizmu i jej brak powoduje zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak również i życia pacjenta. Osoby chorujące na cukrzycę, muszą ją przyjmować, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, będąc chronionym przed skutkami jej występowania. Jakie więc mogą być powikłania cukrzycy? Ostrymi powikłaniami są kwasica i śpiączka ketonowa, kwasica mleczanowa, hiperglikemia i hipoglikemia. Jeżeli zaś chodzi o przewlekłe powikłania cukrzycy, są to zmiany oraz uszkodzenia w naczyniach krwionośnych i nerwach. Może dojść do utraty wzroku, do wystąpienia stopy cukrzycowej, uszkodzenia nerek, do chorób sercowo - naczyniowych, udaru mózgu czy zawału serca. Chcąc się przed tym obronić - odpowiednio prowadzona cukrzyca stanowi element priorytetowy. 

 

Glukometr - niezbędne urządzenie przy pomiarze cukru

 

Tak, jak większość z nas posiada w domu ciśnieniomierz czy też termometr, z całą pewnością i glukometr powinien być wartą uwagi opcją w domowej apteczce. W przypadku cukrzyków jest on niezastąpiony. Jeśli zaś chodzi o osoby zdrowe, powinien on być pomocy w profilaktyce chorób związanych z nieodpowiednią ilością cukru we krwi, pozwalając raz na jakiś czas wykonywać pomiary.  

Glukoza we krwi odgrywa istotną rolę i jak najbardziej warto glukometrem stosunkowo regularnie tę wartość badać. Nieodpowiednio bowiem prowadzona cukrzyca może wyrządzić w organizmie ogromne szkody. Mając ją, otrzymać można glukometr za darmo, dlatego też wtedy konieczne jest dokonywanie kilkukrotnych pomiarów cukru we krwi każdego dnia. Nie mając zaś cukrzycy, a chcąc mieć cukier pod kontrolą, cena glukometru nie jest na tyle wysoka, by nie móc go zakupić. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny