Dla wielu z nas pojęcie glukometr jest znane i słusznie kojarzone ze świetnym sposobem mierzenia poziomu cukru we krwi.To nieprawdopodobnie praktyczne urządzenie pozwala szybko określić stężenie glikemii we krwi, a jego specjalna budowa, pozwala efektywnie uzyskać informację na temat bieżącego odczytu opisując przy tym stan naszego zdrowia.
Stosując glukometr zyskujemy zatem możliwość przeprowadzania regularnych badań w domowym zaciszu – szczególnie gdy cierpimy na cukrzycę, bez konieczności przeprowadzania badań laboratoryjnych. Jak działa glukometr i co warto o nim wiedzieć?
Działanie glukometru
Urządzenia do pomiaru cukru we krwi opracowane dla użytku domowego mają bardzo kompaktową konstrukcję, przez co można korzystać z nich wszędzie tam gdzie tego potrzebujemy. Ich działanie nie jest skomplikowane, bowiem wystarczy glukometr uruchomić, wysunąć specjalny paseczek testowy, a kropelkę krwi z nakłuciu palca, nanieść na przeznaczone do tego miejsce na pasku. Istnieje kilka możliwości pomiaru stężenia glukozy we krwi w glukometrach. Najczęściej korzysta się w nich z metody fotometrycznej w której zarejestrowana zostaje ilość światła odbitego od zależnego od zmiany zabarwienia pola testowego. Inną stosowaną w glukometrach alternatywą pomiaru jest metoda elektrochemiczna, w której mierzone jest natężenie mikroprądu elektrycznego, który przepływa przez reaktywne pole na teście paskowym.
Podczas szybkiego badania, urządzenie ekspresowo odczytuje i dokonuje analizy próbki, aby następnie wyświetlić rezultat w formie liczbowej, która jest łatwa do interpretacji.
Kiedy należy stosować glukometr?
Glukometr jest urządzeniem stosowanym w diagnostyce cukrzycy i opracowano jest głównie z myślą o diabetykach. Jako niewielkie narzędzie diagnostyczne pomaga na bieżąco kontrolować zawartość glukozy we krwi osoby dotkniętej cukrzycą. Dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie skuteczności leczenia, a w razie potrzeby pozwala on szybko zareagować na gwałtowne zmiany w stężeniu glukozy.
To niewielkie urządzenie medyczne świetnie sprawdza się także w profilaktyce cukrzycy, w tym u osób, u których istnieje ryzyko wystąpienia choroby uwarunkowanej genetycznie.
Użytkowanie glukometru - wskazówki
Ponieważ glukometr jest urządzeniem stworzonym dla użytkowania domowego, pozwala on na wielokrotne wykorzystywanie go w ciągu dnia. Używany na czczo, na 2 godziny po spożywanych posiłkach czy w innych sytuacjach pozwala skutecznie monitorować poziom cukru we krwi. Istnieje wiele modeli oferujących automatyczne uruchamianie przy zbliżeniu paska, ale i takie wyposażone w specjalny włącznik.
Przed pobraniem krwi do badania, podstawową czynnością powinno być dokładne umycie rąk w ciepłej wodzie. Nie należy stosować dezynfekcji, ani przecierać palców alkoholem. Zawartość tych substancji może wpływać na prawidłowość wyników, dając często fałszywe wyniki. Przed badaniem dłonie powinny być zatem oczyszczone ze wszelkich zbędnych środków.
Nakłuwając skórę najlepiej zrobić to na tyle głęboko, aby kropla krwi mogła wypłynąć samoistnie, bez konieczności „wyciskania” jej. Efektem niewłaściwego pobrania próbki może być nieprawidłowy wynik badania. Dobierając glukometr warto poszukać modelu, który potrzebuje do analizy mniejszych dawek krwi, co znacznie ułatwi samodzielne badanie w domu.
Badanie glukometrem krok po kroku:
- Przygotowanie paska, umieszczenie go w gnieździe testowym, po ówczesnym zamknięciu pojemnika z paskami oraz ustawienie wskaźnika na ekranie;
- Wyjęcie nakłuwacza;
- Wykonanie nakłucia na opuszku palca;
- Przyłożenie paska testowego do kropli krwi – do momentu gdy urządzenie oznajmi dźwiękowo wynik;
- Zapisanie wyniku badania z godziną pomiaru i okolicznością – np. na czczo, po śniadaniu itp.
Zapisywanie pomiarów jest kluczowe w analizie stanu zdrowia, a dodatkowo pozwala ukierunkować leczenie. Dzienniczek kontroli glikemii powinien być zatem nieodłącznym towarzyszem każdego diabetyka.
Czy badania glukometrem są miarodajne?
Wykorzystywanie glukomentru w codziennych pomiarach stężenia glukozy we krwi przez dziesiątki użytkowników wydaje się potwierdzać wiarygodność jego działania. Nowoczesne urządzenia pozwalają uzyskać wynik porównywalny z tym laboratoryjnym, granicę błędu określa się na 10-15 %, co jest stosunkowo niewielkim odstępstwem. Kluczowe w uzyskaniu najbardziej wiarygodnych wyników jest stosowanie się do wszystkich wskazówek obsługi urządzenia. Bardzo ważne jest między innymi dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi wybranego urządzenia. Po każdorazowym użyciu glukometr powinien być także dokładnie oczyszczony, co zapobiegnie błędnym odczytom. Spore znaczenie ma również dobór pasków testowych dopasowanych do modeli urządzenia, ale i ich przechowywanie – należy zadbać o szczelne zamykanie fiolki przy każdorazowym wyjmowaniu paska. Nie należy stosować pasków przeterminowanych. Dla lepszych i bardziej wiarygodnych wyników, warto przeprowadzać badanie z dala od fal elektromagnetycznych, które mogą wpływać na pracę urządzenia.