ZAMKNIJ ZAMKNIJ

U zdrowego człowieka trzustka w prawidłowy sposób wytwarza insulinę, która odpowiada za właściwy poziom glukozy we krwi, jest on przez cały czas w normie. U niektórych w tym obszarze organizmu dochodzi do mniejszych i większych zaburzeń, insulina jest wydzielana w niewielkich ilościach lub trzustka nie ma w ogóle zdolności do jej produkcji. Co reguluje poziom glukozy we krwi, czyli jak powinna wyglądać dieta cukrzyka? 

Duża porcja warzyw każdego dnia 

Podstawową grupą produktów w diecie cukrzyka są warzywa. Jemy je na surowo, ponieważ w takiej postaci mają najniższy indeks glikemiczny i zdecydowanie wolniej niż gotowane podnoszą cukier we krwi. Możemy przyrządzić z nich sałatkę, uzupełnić kanapkę, dodać do surówki obiadowej lub przygotować z nich koktajl lub smoothie. Jeżeli już decydujemy się na obróbkę cieplną, niech będzie ona krótka, a zatem nie rozgotowujemy warzyw, a staramy się, aby były chrupkie. Są to produkty regulujące poziom cukru we krwi, zawierające dużą ilość błonnika. To z kolei substancja, która nie tylko wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi, ale też wspomaga procesy trawienne i tym samym sprawia, że czujemy się lepiej. Jedząc warzywa, zapobiegamy hiperglikemii, która jest charakterystyczna dla wielu diabetyków. 

Co w szczególności reguluje poziom cukru we krwi i które warzywa cukrzycy mogą jeść praktycznie bez ograniczeń? Są to na pewno ogórki świeże i kwaszone, pomidory, kapusta pekińska i kwaszona, a także sałata, szpinak, brokuł i kalafior. Świetnie sprawdza się też szczaw oraz boćwina. Staramy się wybierać warzywa sezonowe, dzięki czemu mamy pewność, że są zawsze świeże. Cukrzycy mogą sobie też pozwolić na seler, marchew, dynię i fasolkę szparagową. Ze względu na podwyższoną zawartość węglowodanów powinni unikać kukurydzy i ziemniaków.

glukometr na tle miski z owocami

Pełnoziarniste produkty regulujące poziom cukru we krwi 

Wśród produktów, co regulują poziom cukru we krwi, znajdziemy bardzo bogaty wybór pełnoziarnistych produktów zbożowych. Jest to uwarunkowane ich dużą zawartością błonnika, ułatwiającego trawienie cukrów. Są ponadto źródłem witamin z grupy B, które biorą czynny udział w przemianie glukozy na energię. Oprócz nich i błonnika znajdziemy w nich też skrobię. Wybieramy produkty zbożowe pełnoziarniste, a więc przygotowane z pełnego, nieoczyszczonego ziarna. Właśnie takie zawierają najwięcej cennych dla nas składników, czyli witamin, minerałów i błonnika. 

Pełnoziarniste produkty regulujące poziom cukru we krwi to m.in. płatki owsiane i otręby. Świetnie sprawdzają się na śniadanie, możemy z nich przygotować owsiankę lub też dodać do jogurtu. Są też zdrową alternatywą do zagęszczania różnego rodzaju sosów i gulaszu. Niektórzy mielą je drobno na mąkę, aby mieć gotowy produkt do wypieków czy naleśników. Białe pieczywo pszenne zamieniamy na pełnoziarniste. Podobnie jest w przypadku makaronu i ryżu. Dobrym wyborem będzie też kasza, praktycznie każda, ale najlepiej kasza gryczana i pęczak. Z takich produktów możemy przygotować praktycznie każdy posiłek, zarówno pożywne śniadania i pełnowartościowy obiad, jak też lekką kolację czy nawet zdrową przekąskę.

 

Jogurty naturalne do posiłku 

Jeżeli chodzi o mleczne produkty, co regulują poziom cukru we krwi, to doskonałym wyborem będzie jogurt naturalny. Jest to produkt niezwykle uniwersalny, o bardzo wszechstronnych zastosowaniu. W kuchni wykorzystamy go na wiele sposobów. Możemy zjeść go jako przekąskę, uzupełniając np. o orzechy czy owoce, przyrządzić z niego śniadanie z dodatkiem płatków owsianych lub jogurtowe placuszki. Zastąpimy nim majonez w sałatce i śmietanę w zupie. Jogurty naturalne cechują się niskim indeksem glikemicznym, na dłużej zaspokajają głód, więc czujemy się najedzeni przez kilka godzin. Najlepiej dla diabetyków sprawdzi się grecki jogurt naturalny, ponieważ zawiera więcej białka. 

Istnieje przekonanie, że owoce są bogate w cukier i węglowodany, dlatego diabetycy powinni ich unikać. Oczywiście są zdecydowanie bogatsze w te składniki odżywcze niż warzywa, jednocześnie jednak są źródłem wielu witamin i minerałów. Są takie owoce, które pomagają unormować cukier, jak np. grejpfrut i po niego warto sięgać częściej. Będzie idealny w połączeniu z jogurtem, tworząc mleczne smoothie. Inne owoce, które można dodawać do jogurtu i owsianki bez ryzyka gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi to: poziomki, truskawki, rzadziej nieco jagody, kiwi, maliny, ananas i brzoskwinie. Nie najlepszym dodatkiem będą banany i winogrono.

 

Skrobia oporna dla cukrzyków

Ciekawymi produktami są te, które zawierają skrobię oporną. Skrobię kojarzymy zazwyczaj z ziemniakami, które w swojej tradycyjnej wersji nie są polecane przy wysokich cukrach. Skrobi opornej organizm człowieka nie przyswaja i nie potrafi trawić. Podlega procesowi fermentacji i oddziałuje na nasz organizm w podobny sposób jak błonnik, zatem pomaga w trawieniu cukrów, obniżając poziom glukozy we krwi. Co reguluje poziom cukru we krwi i zawiera skrobię oporną? 

Są to m.in. płatki zbożowe, ale też czerstwy chleb, a także ugotowany makaron i przechowywany przez ok. 24 godziny w lodówce. Ponadto, znajdziemy ją w bananach, ale tylko tych z zieloną jeszcze skórką, czyli takich, które większość ludzi uważa jeszcze za niedojrzałe. Dobra wiadomość dla smakoszy ziemniaków. Skrobia oporna również się w nich znajduje, ale tylko takich, które zostały ugotowane poprzedniego dnia, będą ciekawym dodatkiem do sałatki.

 

Napój, co reguluje cukier we krwi 

Łącząc niektóre produkty ze sobą, otrzymujemy „lekarstwo” na wysokie cukry. Możesz samodzielnie przygotować napój, co reguluje poziom cukru we krwi i jest dodatkowo bardzo smaczny. Potrzebować będziesz: litr wody, po łyżeczce kurkumy i cynamonu oraz sok wyciśnięty z jednej cytryny. Wodę trzeba wcześniej zagotować i pozostawić do ostygnięcia. Kiedy jest jeszcze ciepła, dodajemy wszystkie przyprawy wraz z wyciśniętym z cytryny sokiem. Wszystko dokładnie mieszamy. Przed każdym posiłkiem wypijemy szklankę regulującego poziom cukru napoju. Posiada on jeszcze inne właściwości, które dobrze wpływają na nasze zdrowie. Dodaje energii, pomaga w usunięciu toksyn z organizmu, wzmacnia układ odpornościowy oraz pobudza procesy trawienne. 

Nie tylko powinniśmy wiedzieć, co reguluje poziom cukru we krwi, ale również w jaki sposób zorganizować i zaplanować swoją dietę. Pamiętaj o spożywaniu małych posiłków, ale jedz je częściej – 4-5 razy w ciągu dnia. Nawadniaj organizm i unikaj tłustych potraw oraz mocno przetworzonych produktów. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny