ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Podwyższony poziom cukru we krwi jest m.in. następstwem nieprawidłowej diety, bogatej w cukry proste i nadmierną ilość węglowodanów. Dieta takich osób może być niezbilansowana, co doprowadziło do podwyższonej glukozy we krwi. Co jeść przy podwyższonym cukrze, aby obniżyć skutecznie jego poziom i zapobiec dalszemu wzrostowi niebezpiecznemu dla naszego zdrowia? 

Podwyższona glukoza we krwi? Dieta warzywa dobrym rozwiązaniem 

Dieta przy podwyższonej glukozie we krwi powinna być przede wszystkim bogata w warzywa. To jej podstawowa grupa produktów, której nie może zabraknąć w jadłospisie osób zmagającym się z wysokimi cukrami. Najlepszym wyborem będą warzywa surowe, ponieważ rozgotowane szybciej podnoszą poziom cukru we krwi. Jak wynika z ogólnych zaleceń specjalistów, przy podwyższonym cukrze powinniśmy jeść aż pół kilograma warzyw dziennie. Możemy je spożywać w postaci przekąsek, sałatek, a nawet soków i koktajli. Dlaczego właśnie warzywa? Są one źródłem dobrego i potrzebnego każdemu człowiekowi błonnika. Wykazuje on zdolność do wydłużania trawienia cukru. Dzięki temu poziom glukozy we krwi wzrasta zdecydowanie wolniej i zdecydowanie ograniczamy ryzyko wystąpienia hiperglikemii. 

Warto wiedzieć, co można jeść przy podwyższonym cukrze, ponieważ nie wszystkie warzywa będą dobre dla wysokich cukrów. Idealnym wyborem są cukinia, świeży ogórek, kapusta, szpinak, cebula, kabaczek i kalafior. Uzupełnij dietę o zieloną paprykę i jedz jeszcze więcej pomidorów, które są jednymi z najbardziej uniwersalnych warzyw. Możemy z nich przygotować smaczną sałatkę, udekorować kanapki lub po prostu jeść jako przekąskę. Te warzywa można przy wysokich cukrach jeść praktycznie bez ograniczeń, ponieważ w 100 g zawierają mniej niż 6 g cukrów.

1-2 razy dziennie możesz sięgać po brukselkę, buraka, czerwoną paprykę, fasolkę szparagową, marchew i por. W 100 g tych warzyw znajduje się mniej niż 10 g cukrów. Z takiego bukietu warzyw każdy wybierze coś dla siebie, nawet jeżeli jest większym przeciwnikiem warzywnych potraw.

 

Co jeść przy podwyższonym cukrze? Na pewno produkty zbożowe

Dieta przy wysokim poziomie cukru we krwi powinna być ponadto bogata w produkty zbożowe. To podstawa w jadłospisie osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności na cukrzycę. W produktach zbożowych znajdziemy m.in. witaminy z grupy B, mające duży wpływ na przemianę węglowodanów. Biorą one aktywny udział w przetwarzaniu glukozy w energię. Podobnie jak w warzywach są one źródłem błonnika, a przy tym także skrobi. Z tego powodu podwyższony cukier nie dyskwalifikuje nas z grupy osób jedzących pieczywo czy makaron. Należy jednak zmienić swoje dotychczasowe nawyki, zamiast białego chleba kupujemy razowy, a biały makaron zastępujemy pełnoziarnistym. Dietę przy podwyższonej glukozie we krwi uzupełniamy też o kasze. Świetnie jako dodatek do obiadu sprawdzi się kasza gryczana, z kolei np. na słodko do śniadania kasza jaglana. Warto też przekonać się do owsianki, ale przyrządzonej z płatków owsianych górskich, a także otrębów, które możemy dodawać np. do jogurtu naturalnego i jeść jako przekąskę.

 

Dieta dla osób z podwyższonym cukrem z owocami 

Co jeść przy podwyższonym cukrze we krwi, nie rezygnując ze swoich ulubionych smaków? Istnieje przekonanie, że osoby z wysokim cukrem powinny wykluczyć ze swojej diety owoce. Nie jest to do końca prawdą, ale trzeba wiedzieć, że nie możemy ich jeść w dowolnych ilościach. Ograniczamy je, ale nie rezygnujemy z nich całkowicie. Zawierają więcej cukrów niż warzywa, ale są źródłem cennych dla naszego organizmu witamin i minerałów. Są też takie, które skutecznie obniżają stężenie glukozy, należy do nich grejpfrut, który możemy jeść zarówno na surowo, jak i w postaci soku. Pamiętaj jednak, aby świeżo wyciskanego soku nie dosładzać. Cukier nie jest w tym przypadku Twoim sprzymierzeńcem. Częściej sięgaj po owoce, zawierające w 100 g mniej niż 10 g węglowodanów. Są to wspomniane już grejpfruty, ale też cytryna, truskawki, poziomki i awokado (tak, awokado jest owocem). Wśród owoców, które w diecie przy podwyższonym cukrze powinny znaleźć się w mniejszych ilościach, są arbuz, ananas, kiwi, gruszka, jabłko, brzoskwinia, śliwka, pomarańcza, czereśnie i mandarynki. Nie oznacza to, że nie można sobie na nie pozwolić rzadziej i w mniejszych ilościach. Są jednak takie owoce, które specjaliści odradzają cukrzykom, a mianowicie banany, rodzynki, suszone owoce i winogrono.

glukometr miernik cukru

Jaka dieta przy podwyższonym cukrze? Kilka podstawowych zasad

Dieta dla osób z podwyższonym cukrem powinna bazować na 4-5 posiłkach dziennie. Doskonale sprawdza się zasada – jedz mniej, a częściej. Kontrolujemy ilość tłuszczu w diecie, wybierając raczej chude wędliny i mięso drobiowe, a także ryby morskie. Stawiamy na tłuszcz pochodzenia roślinnego i do sałatki zamiast majonezu dodajemy oliwę z oliwek. Gotując makaron, pilnujemy, aby nie był rozgotowany, a al dente, kasze i ryż gotujemy na sypko. Dzięki takim nawykom sprawimy, że po spożyciu tych produktów poziom glukozy we krwi będzie wzrastał wolniej. Wybieraj warzywa w wersji surowej. Jeżeli już je gotujesz, to rób to krótko, niech będą chrupkie, a nie rozgotowane. W diecie przy podwyższonym poziomie cukru we krwi nie może zabraknąć ponadto mlecznych napojów fermentowanych, jak kefiry, maślanki i jogurty naturalne.

 

Wysoki cukier – czego nie jeść? 

Należy wiedzieć nie tylko, co można jeść przy wysokim cukrze, ale również czego nie jeść przy podwyższonym cukrze. Wykluczamy z diety słodycze i biały cukier. Nie najlepiej sprawdzą się również miód oraz słodkie napoje gazowane i niegazowane. Unikamy alkoholu, szczególnie wysokoprocentowego i słodkich drinków. Wybierając owoce, rezygnujemy z bananów i owoców suszonych. Jemy warzywa, ale staramy się wykluczyć z codziennego jadłospisu zielony groszek, kukurydzę, ziemniaki i groch. 

Dieta dla osób z podwyższonym cukrem nie musi być nudna, monotonna i niesmaczna. Nie polega jedynie na wyrzeczeniach i wykluczeniu z diety ulubionych smakołyków. Koncentrujemy się na większej ilości surowych warzyw, zmniejszamy ilość owoców, jemy więcej produktów zbożowych oraz fermentowanych produktów mlecznym. Porcje niech będą mniejsze, ale jedzmy częściej. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny