ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Morfologię krwi wykonuje się profilaktycznie raz w roku lub w przypadku niepokojących objawów, jak np. szybka utrata wagi, problemy z krzepnięciem krwi, łamliwość kości czy też nadmierne wypadanie włosów. Przygotowanie do badania krwi ma bardzo duże znaczenie dla wiarygodności wyników, dlatego należy się stosować do ogólnych zasad i w odpowiedni sposób postępować na kilka godzin przed pojawieniem się w laboratorium, przychodni lub szpitalu. 

Badanie krwi. Czy muszę być na czczo? 

Jedzenie i pokarmy trafiające do naszego organizmu w znaczącym stopniu decydują o wynikach morfologii krwi. Również ich wielkość i jakość ma znaczenie, dlatego nie zaleca się na kilka godzin przed badaniem spożywania obfitych i ciężkostrawnych pokarmów. W przygotowaniu do badania krwi bardzo dużą uwagę zwracamy na to, aby być na czczo. Z tego powodu najczęściej morfologię wykonuje się rano, jeszcze przed pierwszym posiłkiem. Przy niektórych badaniach należy również dzień wcześniej unikać słodkich i tłustych potraw oraz picia alkoholu. Dotyczy to badania poziomu glukozy, cholesterolu, trójglicerydów oraz leukocytów. Ponadto przy przygotowaniu do badania krwi zwróć uwagę, aby ostatni posiłek zjeść 8 godzin wcześniej. Warto jest mieć przy sobie wodę, możesz ją pić przed badaniem. Jest to nawet zalecane, szczególnie osobom wrażliwym, u których z powodu braku przyjęcia pokarmu istnieje ryzyko zasłabnięcia. 

Jak jeszcze przygotować się do badania krwi? Umów się na pobranie próbki rano. Zmiany fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie są w znaczącym stopniu uzależnione od rytmu dobowego. Przykładowo stężenie jonów potasu, sody i magnezu jest wyższe rano, a niższe w nocy, z kolei fosforanów jest najwięcej nocą. Poziom glukozy z kolei obniża się w ciągu dnia. Te zmiany powodują, że najlepszą porą na wykonanie badania krwi jest poranek.

pani doktor trzymajaca fiolke z krwia

Morfologia krwi. Jak się przygotować, jeżeli przyjmujesz leki? 

Niektórzy pacjenci regularnie przyjmują leki, jak np. środki na nadciśnienie tętnicze czy krzepnięcie krwi. Zastanawiają się często, jak się przygotować do morfologii krwi w takiej sytuacji i czy powinni przed badaniem zażyć normalnie leki. Przede wszystkim powinien o tym zdecydować lekarz, który stwierdzi, jak duży wpływ przyjmowane środki mogą mieć na wyniki badania. W niektórych sytuacjach nie powinno się zażywać leków przed badaniem, o czym lekarz musi poinformować pacjenta. Dotyczy to przede wszystkim oznaczenia poziomu hormonów tarczycowych. A może stosujesz suplementy diety w postaci witamin i minerałów? Lekarz nie zawsze ma wiedzę na temat wszystkich środków przyjmowanych przez pacjentów. W takich przypadkach odstawiamy suplementy na ok. 3-4 dni przed badaniem. W przeciwnym razie może się okazać, że poziom przyjmowanego minerału będzie w normie, podczas gdy w rzeczywistości jego poziom jest zbyt niski. Tak jest m.in. przy żelazie, które po przyjęciu w postaci suplementu może osiągnąć w organizmie prawidłowe stężenie, obniżając się dopiero po 4 godzinach. 

Przy przygotowaniu do badania krwi zwróć uwagę na zażywane środki ziołowe. Jeżeli takie przyjmujesz, powinieneś z nich zrezygnować na kilka dni przed badaniem. Mają one wpływ na gospodarkę hormonalną i aktywność enzymów.

 

Co wpływa na wyniki badania krwi? 

Jak się przygotować do badania krwi, aby uniknąć czynników zakłócających wyniki? Na stężenie różnych substancji we krwi  wpływ ma wiele czynników. Czasami obserwujemy podwyższony poziom amoniaku, co może być spowodowane wypiciem dużej ilości alkoholu na kilka godzin przed pobraniem próbki. Glukoza we krwi może być niższa, jeżeli dostarczyliśmy organizmowi dużej dawki witaminy C, kofeiny czy środków moczopędnych. Podobnie jest przy bilirubinie. Na poziom hormonów tarczycy duży wpływ mają preparaty, które w swoim składzie zawierają kortykosteroidy i jod. Wyniki mogą być niewiarygodne, jeżeli pacjent przyjął często stosowaną aspirynę lub polopirynę. Przy próbach wątrobowych ryzyko podwyższonych wyników wzrasta u osób przyjmujących leki przeciwbólowe oraz antybiotyki. Jeżeli jesteś przeziębiony i z tego powodu przyjmujesz konkretne leki, to może się okazać, że wystąpi u Ciebie niższy poziom kwasu moczowego.

 

Najczęściej popełniane błędy w przygotowaniu do badania krwi 

Pomimo często bardzo wyraźnych zaleceń lekarza, wiele osób w nieprawidłowy sposób przygotowuje się do badania laboratoryjnego. Popełniane są podstawowe błędy, decydujące o niewiarygodnych wynikach. W takich przypadkach istnieje ryzyko postawienia złej diagnozy lub też konieczność powtórzenia badania. Pacjenci nie rezygnują ze śniadania lub zamiast wody piją rano kawę bądź herbatę. Poprzedniego dnia jedzą obfitą kolację, wiedząc, że nie powinni rano jeść przed badaniem śniadania. Bardzo duże znaczenie dla wyników ma również aktywność fizyczna. Zbyt duży wysiłek może spowodować, że wyniki będą nieprawidłowe. Dotyczy to szczególnie tych osób, które na kilka dni przed badaniem zmieniły wyraźnie swój tryb życia i stały się zdecydowanie bardziej aktywne. 

Przygotowanie do badania krwi to także dobre nawodnienie organizmu, o czym bardzo często zapominamy na co dzień. Z tego powodu na badanie przychodzimy odwodnieni, nie mając świadomości, że dostarczamy naszemu organizmowi za mało wody. Ważne jest, aby przed zgłoszeniem się do laboratorium lub przychodni wypić szklankę wody.

 

Badanie moczu. Jak się przygotować? 

Często wraz z badaniem krwi wykonuje się badanie moczu. Jest ono drugim podstawowym badaniem laboratoryjnym, do którego również powinniśmy się odpowiednio przygotować. Ważne jest, aby do badania oddać mocz poranny, pierwszy, jaki oddaliśmy po przebudzeniu. Przed pobraniem moczu stosujemy dietę normalną, czyli staramy się nie zmieniać swoich nawyków. Nie zaleca się jednak jedzenia tłustych potraw. Na 24 godziny przed pobraniem próbki należy powstrzymać się przed stosunkiem płciowym. Konieczne jest też bardzo dokładne umycie obszaru ujścia cewki moczowej. Mocz zawsze pobieramy do czystego pojemnika, który kupimy w każdej aptece. 

Wiedząc, jak się przygotować do badania krwi i moczu, możemy lepiej zadbać o wiarygodność i poprawność jego wyników. Dzięki temu unikamy konieczności powtórnego jego wykonania lub też postawienia niewłaściwej diagnozy. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny