ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Analizator krwi jest to urządzenie umożliwiające wykonanie badania diagnostycznego w obrębie morfologii krwi. Dzięki niemu możliwa jest dokładna kontrola zawartości odpowiednich składników krwi, którą to można wykonywać w warunkach domowych. W wielu sytuacjach stanowi on obowiązkowy sprzęt, do codziennej kontroli poszczególnych parametrów krwi, kontrolujących konkretne schorzenia i choroby. Wśród dostępnych analizatorów, najbardziej popularnym jest glukometr. To właśnie dzięki niemu można dokonać kontroli poziomu glukozy, a więc cukru we krwi.

Cukrzyca – podstępna choroba

Cukrzyca jest to przewlekła choroba metaboliczna, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny lub też niewłaściwe  jej działanie. Sama insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę. Jakie są jej objawy? Jakie wyróżnić możemy rodzaje cukrzycy? Do czego w całej tej chorobie niezbędny jest glukometr? I co istotne, jak należy badać poziom cukru oraz jakie są normy glukozy?

Istnieje kilka rodzajów cukrzycy. Każda związana jest z insuliną, jednak jej działanie na organizm oraz sposób życia znacząco mogą od siebie odbiegać. I tak wyróżniamy:

  • cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 dotyka około 15 – 20% chorych na cukrzycę. Przyczynia się ona do niszczenia komórek beta trzustki, które odpowiedzialne są za produkcję oraz wydzielanie insuliny. Ta cukrzyca pojawia się najczęściej u dzieci i nastolatków. Nie można się przed nią uchronić, nie można jej leczyć. Z cukrzycą typu 1 żyje się całe życie.  Poziom cukru we krwi jest niewłaściwy i konieczne jest podawanie insuliny, stosowanie odpowiedniej diety i prowadzenie aktywnego trybu życia.

  • cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 jest główną z chorób, jaka dotyka osoby starsze. W jej przypadku problemem nie jest brak insuliny, ale odporność organizmu na jej działanie. Insulina występuje, ale nie działa ona na człowieka prawidłowo. W większości przypadku dotyczy ona osób otyłych, chorujących na nadciśnienie tętnicze. W przypadku tej choroby konieczna jest przede wszystkim odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz podawanie leków przeciwcukrzycowych, później często też i insuliny. Poziom glukozy we krwi jest nieodpowiedni przy niewłaściwym stosowaniu się do zaleceń lekarza, dlatego też tak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia i przyjmowanie odpowiednich, dopasowanych do potrzeb pacjenta leków.

  • cukrzyca typu 3

Cukrzyca typu 3, zwana jest cukrzycą wtórną i łączy się ona z innymi zaburzeniami lub chorobami. Dotyczy więc między innymi chorób układu krążenia, chorób gruczołów dokrewnych,, uwarunkowań genetycznych i choroby trzustki. Cukier we krwi ma nieodpowiednie normy, powodując występowanie i pogłębianie się wielu chorób.

  • cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa jest chwilowa. Pojawia się ona w czasie ciąży i ustępuje po urodzeniu dziecka. Leczenie cukrzycy w ciąży powinno odbywać się w specjalnych ośrodkach diabetologicznych skierowanych dla kobiet w ciąży. Normy cukru w ciąży nieznacznie się różnią, jednak odpowiedni ich poziom odgrywa niezwykle ważną rolę. Glukoza w ciąży powinna być oznaczona między 24 a 28 tygodniem ciąży. Badanie takie nazywane jest krzywą cukrową.

kobieta podczas naklowania palca glukometrem etui i paski

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

Ile wynosi prawidłowy poziom cukru we krwi? Czy wysoki cukier, od razu musi oznaczać cukrzycę? Jaka jest norma cukru we krwi? Przyjmuje się, że stężenie glukozy na czczo wynosić powinno 70 – 99 mg/dl. A co, jeśli jest ono wyższe? Powinno zaniepokoić, co nie oznacza od razu, że osoba zmaga się już z cukrzycą. W przypadku stężenia na poziomie 100 a 125 mg/dl jest stanem przedcukrzycowym. Określa on nieprawidłową glikemię na czczo. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie testu tolerancji cukrzycy, zwanego inaczej testem obciążenia glukozą. Na czym ono polega? Najpierw sprawdzana jest glukoza na czczo, a następnie osoba badana musi spożyć 75g glukozy. Po dwóch godzinach ponownie bada się normy glukozy. Jeśli wynoszą one 140 – 199 mg/dl oznaczają one nieprawidłową tolerancję glukozy i stan przedcukrzycowy. Gdy osiągają wartość powyżej 200 mg/dl określają już cukrzycę.

Jakie objawy mogą świadczyć o cukrzycy? Najczęściej występującymi jest wielomocz, a także ciągłe uczucie pragnienia. Chory jest senny i osłabiony. U większości osób pojawia się gwałtowne chudnięcie. W cukrzycy typu II, która dotyczy największego odsetka osób, bardzo często można zauważyć pogorszenie się widzenia, suchą skórę i jej świąd, a także wolniejsze gojenie się ran. U mężczyzn bardzo często pojawia się zaburzenie erekcji, u kobiet zapalenia pochwy. Jeśli którekolwiek z objawów wydają się być niepokojące, na pewno warto wykonać badanie i sprawdzić poziom cukru.

 

Jak zbadać poziom cukru we krwi?

W chorobie cukrzycy, nakłuwacz do glukometru odgrywa niezwykle ważną rolę. Taki aparat do mierzenia cukru jest nieodłączną częścią wyposażenia osobistej torby każdego cukrzyka. Jak takie badanie wygląda? Koniecznym jest posiadanie odpowiedniego urządzenia. Jakiego? Doskonale sprawdzi się tutaj Glukometr iXell, który jest niezwykle dokładny, miarodajny i co najważniejsze dostępny w atrakcyjnej cenie. Część osób, których nie stać na zakup takiego urządzenia, mogą otrzymać glukometr za darmo, bowiem taki musi dostarczyć im poradnia diabetologiczna.

Samo badanie polega na nakłuciu palca i pobraniu kropli krwi. Niezbędne są do tego igły do glukometru, jak również i obowiązkowo accu chek performa paski w przypadku tego typu urządzenia. Aby badanie mogło zostać przeprowadzone prawidłowo, należy stosować się do konkretnych, najważniejszych zasad. Jakich?

  • sprawdzenie daty ważności, jaką mają paski do glukometru
  • nakłucie palca
  • zbliżenie paska do urządzenia, aby uzyskać wynik, jaki określa poziom glukozy
  • usunięcie elementów jednorazowego użytku do kosza na skażony sprzęt
  • zanotowanie wyniku w dzienniczku samokontroli

 

Glukoza we krwi norma

Jeżeli w grę wchodzi glukoza we krwi, zupełnie inna będzie ona przy badaniu na czczo, a inna, gdy sprawdzamy poziom cukru po jedzeniu. Wiadomo bowiem, iż norma cukru po jedzeniu będzie wyższa, gdyż zjedzenie posiłku automatycznie ten poziom cukru we krwi podnosi. Każda osoba chorująca na cukrzycę, z pewnością doskonale wie, jaka jest norma glukozy, ile powinien wynosić poziom cukru we krwi po jedzeniu i jaka powinna być glukoza we krwi norma na czczo.

Wybierając odpowiedni glukometr, otrzymać można produkt z najwyższej półki za niewielkie pieniądze. Sprawdzi się on w codziennym użytkowaniu, zarówno, jeśli konieczne jest codzienne badanie glukozy w ciąży, jak również i przez osoby chorujące na konkretny typ cukrzycy.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny