ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Niedobór tłuszczów w organizmie jest równie niebezpieczny jak jego nadmiar, dlatego powinno się stosować zbilansowaną dietę, jak również kontrolować regularnie skład masy naszego ciała. Tłuszcz odgrywa ważną rolę w naszym organizmie, jednak tylko ten dobry i pozytywnie wpływający na mechanizmy zachodzące w poszczególnych organach i układach. Co świadczy o niedoborze tłuszczu w diecie i jak możemy go uzupełnić? 

Rola tłuszczów w diecie. Dlaczego niedobór tłuszczów jest niebezpieczny dla zdrowia?

Wiele osób ze względu na powszechne przekonanie, że tłuszcze są niezdrowe, ogranicza ich spożywanie, sądząc, że w ten sposób utrzymają oni prawidłową wagę i łatwiej będzie im wymodelować sylwetkę. Tłuszcze to lipidy, inaczej kwasy tłuszczowe, bez których ludzki organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Niedobór tłuszczów ma swoje konsekwencje w obniżeniu się sprawności pracy poszczególnych organów. Tłuszcze charakteryzujące się wysoką jakością odżywczą mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego i krwionośnego, regulują poziom cholesterolu oraz są niezbędne do pracy struktur błon komórkowych. Ponadto mają ogromne znaczenie dla przyswajalności witamin A, D, E i K. Uczestniczą w procesie wydzielania hormonów. Takimi tłuszczami są tłuszcze nienasycone, które znajdziemy m.in. w rybach, orzechach i nasionach. To właśnie one skutecznie obniżają zawartość niekorzystnego cholesterolu LDL i jednocześnie podwyższają stężenie korzystnego HDL w osoczu.

Są jednak takie tłuszcze, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. To tłuszcze trans obecne w wysoko przetworzonych produktach żywnościowych. Biorą aktywny udział w tworzeniu się zatorów w tętnicach, zwiększają ryzyko zawału serca oraz destrukcyjnie oddziałują na nasz układ pokarmowy. Dlatego tak ważne jest, aby rozróżnić tłuszcze złe od dobrych i skoncentrować się na tych, których nasz organizm potrzebuje. To właśnie niedobór tłuszczów nienasyconych wywołuje niekorzystne rewolucje w naszym organizmie, osłabiając go i stopniowo wyniszczając. 

Niedobór tłuszczu w organizmie. Zdrowe odżywianie.

Po czym poznać niedobór tłuszczu w organizmie?

Niedobór tłuszczu w diecie objawia się konkretnymi zmianami w organizmie, który wysyła wyraźne i niekiedy jednoznaczne sygnały, świadczące o tym, że nie karmimy go najlepiej. Niedobór tłuszczów objawia się m.in. nieustannie odczuwanym głodem. Wzrost łaknienia jest jedną z reakcji organizmu na niedobór jakiegoś składnika w diecie, w tym przypadku jest to tłuszcz. Przy niskotłuszczowej diecie mogą wystąpić nagłe napady głodu, a nawet chęć na tłuste potrawy. To jest bardzo niebezpieczne, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować nasz głód i tym samym dostarczymy organizmowi nie tylko nadmiernych kalorii, ale też niezdrowych tłuszczów. 

Niedobór tłuszczu w diecie związany jest również ze stanem naszej skóry. Staje się ona sucha, często też skłonna do podrażnień. Łuszczy się i tym samym nie wygląda estetycznie. Dotyczy to zarówno niedoboru tłuszczów nienasyconych, jak również witamin, tj. A i E. Nasza skóra bardzo potrzebuje kwasów tłuszczowych z rodziny omega 6 i z rodziny omega 3, aby na dłużej zachowała młodość, utrzymała prawidłowy poziom nawilżenia, była elastyczna i odporna na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. 

U kobiet niedobór tłuszczów może oznaczać zaburzenia w cyklu miesiączkowym, a nawet całkowity zanik miesiączki. To często występujący objaw bardzo dużego deficytu kalorycznego i tym samym wyraźnego niedoboru tłuszczów. U mężczyzn związany jest z kolei z obniżeniem poziomu testosteronu. Dieta niskotłuszczowa nie najlepiej wpływa na nasze libido, tracimy zainteresowanie seksem, co z kolei przekłada się na problemy w związku. 

Niedoborowi tłuszczu w diecie towarzyszy również zmęczenie psychiczne. Odczuwamy pogorszenie samopoczucia, jesteśmy senni, rozdrażnieni i mamy kłopoty z koncentracją. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do wystąpienia nastrojów depresyjnych, co wymaga pomocy specjalisty. 

Niewielka ilość tłuszczu w diecie ma również swoje odzwierciedlenie w zaburzeniach funkcjonowania układu pokarmowego. Bardzo często pojawiają się zaparcia. Jeżeli problem utrzymuje się przez dłuższy czas, istnieje ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w składzie mikroflory jelitowej. 

 

Jak uzupełnić niedobór tłuszczu w diecie? Źródła zdrowych tłuszczów 

Niedobór tłuszczu w organizmie koniecznie trzeba uzupełnić, jednak należy to robić w sposób racjonalny. Sprzyjają temu nienasycone kwasy tłuszczowe, a także witaminy A, D, E i K, które są niezbędne do ich prawidłowego przyswajania. W jakich produktach je znajdziemy?

Na pewno warto jest sięgać po ryby, szczególnie łososia, tuńczyka i śledzia, są one źródłem kwasów omega-3. Poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego, jak również zmniejszają stężenie trójglicerydów. W ostatnim czasie bardzo dużą popularność zyskało awokado, czyli stosunkowo wysokokaloryczny owoc, jednak będący doskonałym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, alternatywa dla masła czy też jako pasta do kanapek w postaci guacamole. Niedobór tłuszczu w diecie pomogą Ci uzupełnić nasiona, szczególnie pestki dyni i słonecznika oraz ziarna sezamu. Są bardzo ciekawym dodatkiem do sałatek, chleba własnego wypieku, dań wytrawnych czy porannej owsianki na słodko. Dietę uzupełnij ponadto o orzechy, jak migdały, orzechy laskowe czy włoskie. Nie zapominaj o oliwie z oliwek, która pomimo że nie sprawdza się najlepiej do smażenia, to idealnie współgra ze smakiem warzyw, dlatego dodajemy ją do sałatek. 

 

Konsekwencje niedoboru tkanki tłuszczowej 

Niedobór tkanki tłuszczowej wywołuje spustoszenie w naszym organizmie. Przestają prawidłowo funkcjonować układ nerwowy, trawienny i krwionośny, osłabiony zostaje ponadto układ odpornościowy, przez co stajemy się mniej odporni na infekcje. Istnieje również ryzyko odkładania się tłuszczu w obszarze tętnic okołonaczyniowych, co jest spowodowane robieniem zapasów przez organizm. To skutkuje nierzadko stanami zapalnymi i zmniejszoną elastycznością naczyń krwionośnych. 

Tłuszcz jest równie ważny dla naszego organizmu, jak białko i węglowodany. Jego niedobór wywołuje zmiany, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Ważne jest, aby wybierać dobre tłuszcze i spożywać je w odpowiednich ilościach, unikać w ten sposób zarówno niedoborów, jak również nadmiaru tłuszczu w organizmie

Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka niedoborów w gabinecie dietetyka, który za pomocą badania na analizatorze składu ciała potrafi bezbłędnie określić takie parametry składu ciała jak BMI, ilość tłuszczu, wody, mięśni oraz masy szkieletowej. Używa sie do tego celu np. analizator Seca 515 który jest pomocnym narzędziem do szybkiej diagnozy nadmiernego wychudzenia lub otyłości.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny