ZAMKNIJ ZAMKNIJ
jak-zmniejszyc-obwod-brzucha

Tłuszcz odkłada się pod skórą, w obszarze brzucha, ud, pośladków i ramion, ale nie tylko. Czasem go nie widać i wtedy jest nazywany „cichym zabójcą”, otacza nasze narządy wewnętrzne, głównie trzustkę i wątrobę. Jak zmniejszyć otłuszczenie narządów wewnętrznych i jak można sobie pomóc, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań w postaci chorób układu sercowo-naczyniowego?

Otłuszczenie narządów wewnętrznych – przyczyny 

Otłuszczone organy wewnętrzne to efekt spożywanie nadmiernej ilości tłuszczu i cukru. To właśnie te dwa składniki, które są obecne w większości produktów spożywczych, niekorzystnie wpływają na stan naszych narządów. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że jedzone w odpowiednich ilościach nie powinny stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia. Jednak wiele osób nie kontroluje składu pokarmów, które spożywa, nie zapoznaje się z ich składem, a także wybiera te, których zawartość tłuszczu i cukru zdecydowanie przekraczają normy. Przyczyny otłuszczenia narządów wewnętrznych dotyczą też nadwyżki kalorycznej oraz niedostatecznej ilości ruchu. Jemy na co dzień więcej, niż spalamy. Dopóki nie widać tego w postaci tkanki tłuszczowej podskórnej, nie jesteśmy świadomi problemu. U niektórych jednak tłuszcz „woli” odkładać się wewnątrz, niż pokazywać się na zewnątrz. Brak ruchu oznacza mniej spalanych kalorii, ale też mniejsze możliwości pozbywania się tłuszczu. 

Nie możemy jednak zapominać, że otłuszczone organy wewnętrzne to następstwo niekiedy uwarunkowań genetycznych. Jeżeli w rodzinie występuje podobny problem, to istnieje ryzyko, że młodsze pokolenia również będą się z nim zmagały, co nie jest jednak regułą. Tłuszcz gromadzi się w nadmiarze ponadto u osób w starszym wieku, u kobiet w trakcie menopauzy i mężczyzn po 40 roku życia. Dotyczy to spowolnienia metabolizmu, mniejszej ilości ruchu, a także zmian hormonalnych. 

 

Otłuszczone narządy wewnętrzne – objawy 

Szczególnie dużym problemem jest często brak widocznych na zewnątrz objawów otłuszczonych narządów wewnętrznych. Nie zawsze takie osoby mają nadwagę, czasem ich waga jest w normie, mogą być nawet bardzo szczupłe. Jedyną możliwością wykrycia choroby jest przeprowadzenie badania i konsultacji lekarskiej. Czasem jednak otłuszczone organy wewnętrzne towarzyszą otyłości brzusznej. Wtedy mamy do czynienia z wyraźnym powiększeniem obwodu brzucha, który u kobiet jest większy niż 88 cm, a u mężczyzn niż 94 cm. Tłuszcz może też jednocześnie gromadzić się pod skórą i być widoczny, jak też wokół organów wewnętrznych. Jeżeli zmagamy się z otyłością lub nadwagą, należy regularnie kontrolować stan naszych narządów. Dzięki temu możemy uniknąć nagromadzenia się tłuszczu wokół wątroby, trzustki i żył, tym samym uniknąć poważnych chorób, szczególnie związanych z układem sercowo-naczyniowym

 

Jak zmniejszyć otłuszczenie narządów wewnętrznych?

Jak odtłuścić narządy wewnętrzne, jakie mamy możliwości? Tak naprawdę proces leczenia zależy od poziomu zaawansowania problemu oraz lokalizacji tłuszczu. W początkowym stadium choroby bardzo często wystarczają zmiana nawyków żywieniowych oraz wzmożony ruch. Taka osoba musi również poddawać się regularnej kontroli, aby sprawdzić, czy robi postępy i objętość tłuszczu wokół narządów wewnętrznych się zmniejsza. Jeżeli jednak problem jest większy, to lekarze zalecają leczenie farmakologiczne. Tacy pacjenci przyjmują odpowiednie leki, których celem jest ograniczenie tłuszczu nagromadzonego w organizmie. Jednocześnie muszą stosować dietę oraz uczestniczyć w treningach. Dieta na otłuszczenie narządów wewnętrznych nie musi kojarzyć się z dużymi wyrzeczeniami. Zazwyczaj polega ona na ograniczeniu złych produktów i składników, które zastępujemy lepszymi, pełnowartościowymi i umożliwiającymi wdrożenie zbilansowanej diety. Objętościowo posiłki nie muszą być mniejsze, jednocześnie są mniej kaloryczne i zawierają mniejszą ilość tłuszczu i cukru. 

Są jednak przypadki, kiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Dotyczy to tych pacjentów, u których występuje nie tylko duże otłuszczenie organów wewnętrznych, ale również powikłania związane z zaburzeniami pracy konkretnych narządów. 

prawidłowe ważenie pacjenta.

Regularne ważenie się w gabinecie dietetyka i przestrzeganie zasad odżywiania oraz aktywność fizyczna zmniejsza objawy nadwagi.

 

Otłuszczone narządy wewnętrzne – dieta 

Dieta na otłuszczone narządy wewnętrzne bazuje przede wszystkim na zdrowych produktach, które są pozbawione tłuszczów trans, dużej ilości tłuszczu oraz konserwantów. Jest bogata w świeże warzywa i owoce, które możemy przyrządzać na bardzo wiele sposobów. Świetnie sprawdzają się w formie sałatek i koktajli, jako przekąska np. z dodatkiem twarożku lub też w lekkich potrawach jednogarnkowych czy pieczone i gotowane na parze. W diecie na otłuszczone narządy wewnętrzne nie powinno zabraknąć nabiału oraz jaj, które są źródłem białka, ale też cennych witamin i składników odżywczych. Dobrymi produktami są chude mięso oraz ryby zawierające duże ilości dobrych tłuszczów omega. Z codziennego jadłospisu eliminujemy słone i słodkie przekąski, nie korzystamy z gotowych dań, a także staramy się ograniczyć sól, zastępując ją świeżymi ziołami. Dobrą praktyką jest regularne spożywanie posiłków 4-5 razy dziennie o stałych porach. Zmniejszamy ich objętość, a zwiększamy ilość, jemy mniej, ale częściej. Pijemy też wodę, koniecznie minimum 2-2,5 l na dobę. 

 

Ruch, a otłuszczanie narządów wewnętrznych 

Kiedy zastanawiamy się, jak odtłuścić narządy wewnętrzne, musimy uwzględnić w naszych planach nie tylko nową dietę, ale również aktywność fizyczną. Ważne jest, aby intensywność ćwiczeń dostosować do swoich możliwości i predyspozycji. Osoby dodatkowo zmagające się z nadwagą powinny systematycznie wdrażać ruch do swojej codzienności, aby nadmiernie nie obciążać stawów. Pilnujemy tętna, które w trakcie wysiłku nie powinno przekraczać 120 uderzeń na minutę, jeżeli wcześniej nie byliśmy osobami aktywnymi. Trening przeprowadzamy 3 razy w tygodniu, pamiętając w pozostałe dni o spacerach. 

Na otłuszczone organy wewnętrzne zalecane sązdrowa, zbilansowana i uboga w złe tłuszcze dieta, ruch i aktywność fizyczna, a niekiedy odpowiednie środki farmakologiczne. Chcąc uniknąć problemu, zmień swoje nawyki żywieniowe i postaraj się być aktywnym. Czasem nawet spacer czy wejście po schodach zamiast wjazdu windą to już krok do przodu w kierunku dobrego stanu organizmu i ciała. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny