ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Waga łazienkowa przeznaczona jest do codziennego kontrolowania masy ciała. Poszczególne modele różnią się parametrami, dodatkowymi funkcjami, mechanizmem pracy, materiałem, z jakich są wykonane, a także dokładnością. Test wag łazienkowych jest niezwykle pomocny przy wyborze odpowiedniego modelu, czym warto się kierować w trakcie zakupu najlepszej dla siebie domowej wagi. 

Jaką wagę kupić? Rodzaje 

Wagi łazienkowe na przestrzeni lat przeszły ogromne zmiany. Dzisiaj do wyboru mamy bardzo szeroką listę modeli, które różnią się przede wszystkim mechanizmem działania. Ma to związek z wygodą użytkowania wagi, ale też jej dokładnością oraz dodatkowymi funkcjami. Najpopularniejsze dzisiaj wagi to wagi elektroniczne. Są modelami nowoczesnymi i cechują się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Nie zawsze dużo kosztują, istnieją najprostsze wagi elektroniczne, na które można sobie pozwolić nawet przy ograniczonym budżecie. Cechują się obecnością wyświetlacza, na którym zobaczymy naszą wagę, często z dokładnością do 100 gramów. Ponadto nierzadko mają dodatkowe funkcje, a także pamięć, pozwalającą na zapis poszczególnych wartości. 

Klasyczną opcją jest waga mechaniczna. Pracuje ona niezależnie od zasilania, więc do jej działania nie potrzebujemy baterii, w przeciwieństwie do wagi elektronicznej. Jest jednak przeznaczona tylko do pomiaru wagi, nie ma możliwości wyposażenia jej w dodatkowe funkcje. Najbardziej zaawansowane technologicznie wagi to wagi elektroniczne smart, czyli takie, które możemy połączyć ze swoim smartfonem za pośrednictwem Bluetooth. Są przeznaczone nie tylko do pomiaru wagi, ale też analizy składu naszego ciała. To bardzo przydatne narzędzie szczególnie dla osób na diecie redukcyjnej, chcących przybrać na masie mięśniowej i dla sportowców.  

seca 834 waga łazienkowa

Z czego wykonana będzie dobra waga łazienkowa? 

Najlepsza waga łazienkowa będzie nie tylko precyzyjna i niezawodna w swojej pracy, ale też będzie solidna i wytrzymała. Wagi są wykonane z różnych materiałów, od czego też w znaczącym stopniu zależy ich cena. Najtańsze opcje wykonane są z tworzywa sztucznego, a więc plastiku. Jest to materiał uniwersalny, powszechnie stosowany przy produkcji bardzo wielu przedmiotów. Tworzywo sztuczne nie jest jednak wystarczająco odporne na uszkodzenia mechaniczne. Może pękać, a także zmienia swój kolor pod wpływem światła i intensywnego użytkowania. Wagi elektroniczne bardzo często wykonuje się ze szkła hartowanego. Nie tylko bardzo estetycznie się prezentuje, ale też nie zmienia swojego koloru. Trzeba jednak zachować ostrożność, aby nie potłuc wagi. Ciekawym materiałem wykorzystywanym przy produkcji wag jest aluminium, czyli lekki i jednocześnie bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne metal. Czasami dodatkiem do aluminium, ale też szkła hartowanego jest stal, wzmacniająca całą konstrukcję. Wśród eko rozwiązań znajdziemy z kolei drewno i bambus. 

 

Jaką wybrać wagę łazienkową? Jakie powinna mieć funkcje? 

Polecane wagi łazienkowe najczęściej posiadają znacznie więcej funkcji, niż tylko pomiar wagi. To obecnie absolutna podstawa, traktowana jedynie jako baza do innych parametrów, które dobra waga łazienkowa pozwala monitorować. Nowoczesnym modelem wśród wag jest waga diagnostyczna. Umożliwia ona kontrolowanie składu naszego ciała. Z urządzenia dowiadujemy się, jaki procent naszego ciała stanowią tłuszcz, mięśnie, kości i woda. Czasem też waga informuje nas o zapotrzebowaniu kalorycznym oraz dokonuje pomiaru wieku metabolicznego. Ponadto może podawać nasze BMI, a także normy, które powinno się osiągnąć przy konkretnym wzroście. 

Warto zwrócić uwagę, czy waga łazienkowa posiada funkcję zapamiętywania ostatnich pomiarów i w jakiej ilości. To pozwoli nam lepiej kontrolować nasze postępy oraz weryfikować, w jakim stopniu udało nam się już zrealizować postawiony cel. 

 

Co to są wagi diagnostyczne i kto powinien się na nie zdecydować?

W rankingu wag łazienkowych bardzo często pojawiają się wagi diagnostyczne. Są to nowoczesne urządzenia, wykorzystujące najnowszą technologię w celu pomiaru składu naszego ciała. Wyposażone są w elektrody, znajdujące się na powierzchni wagi, na których należy stanąć gołymi stopami. Emitują fale prądowe przechodzące przez nasze ciało, które w ten sposób gromadzą informacje dotyczące zawartości tłuszczu, mięśni, kości i wody. Waga łazienkowa z pomiarem tłuszczu ma wiele zalet, ponieważ umożliwia nam znacznie szerszą ocenę naszej sylwetki, nie tylko pod kątem wagi, która jest tylko jednym z wielu składowych informujących nas o naszych prawidłowych parametrach sylwetkowych. Czasem większa nie oznacza, że nasza sylwetka nie jest dobrze wymodelowana. Może się okazać, że mamy idealne proporcje procentowe związane z tłuszczem, mięśniami i wodą. Musisz wiedzieć, że mięśnie ważą więcej, mają też większą, ponieważ aż 70-procentową zawartość wody, podczas gdy tłuszcz zawiera jej tylko 30%. 

Kobieta na wadze.

Najlepsza waga łazienkowa. Jaka dokładność? 

Jednym z ważniejszych czynników, jaki ma wpływ na wybór wagi łazienkowej, jest jej dokładność. Jeżeli chodzi o wagi mechaniczne, to w większości przypadków dokładność jest do kilograma lub pół kilograma. Wagi elektroniczne charakteryzują się dokładnością do 100 gramów. Taka dokładna waga łazienkowa pozwala na dokładniejszą kontrolę naszych postępów. Czasem nawet 500 gramó robi ogromną różnice, dlatego warto jest mieć wagę, która umożliwi nam odczyt naszej masy ciała z możliwie jak największą dokładnością. Obecnie można spotkać również wagi, których dokładność wynosi 50 gramów. Są jednak rzadkością, częściej pojawiają się w profesjonalnych gabinetach medycznych niż w domowych łazienkach. 

Najlepsza waga łazienkowa to taka, która jest dokładna, niezawodna w działaniu, najlepiej elektroniczna oraz z potrzebnymi dla nas funkcjami. Waga dla sportowców i osób aktywnych powinna być bardziej rozbudowana, z kolei uniwersalna waga rodzinna, która ma przeznaczenie tylko do kontroli wagi, może być zwykłą wagę bez opcji diagnostycznej. Przeanalizuj więc swoje oczekiwania oraz zapoznaj się z dostępnymi na rynku modelami. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny