Wiek metaboliczny określa, ile lat ma nasz organizm i bardzo często różni się od naszego wieku, a więc wieku biologicznego. Czasem czujemy się młodziej, niż jesteśmy w rzeczywistości, a innym razem jest zupełnie odwrotnie. O czym informuje nas wiek metaboliczny i czy mamy powody do zmartwień, jeżeli jest on wyższy, niż wiek biologiczny?
Co to jest wiek metaboliczny?
Zastanawiając się, co to jest wiek metaboliczny organizmu, powinniśmy najpierw wyjaśnić, czym jest właściwie metabolizm. To zespół reakcji chemicznych i przemian energii, jakie są z nimi związane, zachodzących w naszym organizmie. Zatem wiek metaboliczny organizmu oznacza to, jak się on właściwie czuje, jaka jest jego kondycja i czy poszczególne jego składniki są we właściwych proporcjach. Tymi składnikami są tkanka mięśniowa i tłuszczowa, a także otłuszczenia narządów wewnętrznych. Jeżeli znamy te wartości, możemy obliczyć, jak szybko pracuje nasz metabolizm. Decyduje to o naszym wieku metabolicznym. Im szybciej pracuje nasz metabolizm, tym wiek metaboliczny jest niższy.
A jaka jest zależność między wiekiem biologicznym, a metabolicznym? W większości przypadków różnice są duże, co wynika z naszego dobrego lub nie najlepszego stylu życia oraz stanu zdrowia. Osoby z nadwagą, zmagające się z wieloma chorobami będą miały wiek metaboliczny znacznie wyższy niż wiek biologiczny. Aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, prawidłowa masa ciała, brak problemów zdrowotnych to czynniki, które nierzadko powodują, że nasz wiek metaboliczny jest niższy niż biologiczny.
Od czego zależy wiek metaboliczny?
Każdy człowiek powinien dążyć do tego, aby jego wiek metaboliczny był przynajmniej równy wiekowi biologicznemu. Niepokojącym faktem jest jego wyższa wartość. Obecnie duża grupa społeczeństwa starzeje się w szybszym tempie, co przekłada się na wyższy wiek metaboliczny. Istnieje wiele czynników, które potęgują ten problem. Od czego zależy wiek metaboliczny i co ma wpływ na to, jak dobrze się czujemy?
Jak już zostało wspomniane, wiek metaboliczny zależy przede wszystkim od tempa przemiany materii, które jest z kolei uzależnione od naszych uwarunkowań genetycznych, jak też indywidualnych predyspozycji naszego organizmu. Duże znaczenie ma również nasz styl życia, czy jesteśmy aktywni, uprawiamy regularnie sport, dotleniamy nasz organizm i zapewniamy naszemu ciału wystarczająco dużą porcję ruchu. Jednocześnie nasz wiek metaboliczny jest uzależniony od naszych nawyków żywieniowych. Nie najlepiej wpływają na niego przetworzona żywność, alkohol, używki, tłuste potrawy, dania smażone oraz niedostateczna ilość warzyw i owoców. Wszystko to decyduje o tym, jaki jest nasz wiek metaboliczny.
Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?
Jak obliczyć swój wiek metaboliczny, aby się przekonać, czy prowadzimy dobry tryb życia czy konieczne jest wprowadzenie konkretnych zmian? Potrzebujemy do tego kilku wskaźników, które odgrywają istotną rolę w określaniu kondycji naszego organizmu. Jest to PPM lub BMR, czyli podstawowa przemiana materii. Dowiadujemy się z niego, jak dużo energii potrzebuje nasze ciało, aby wszystkie narządy wewnętrzne mogły spokojnie pracować w stanie spoczynku. Badanie wieku metabolicznego polega na porównaniu BMR konkretnej osoby ze wskaźnikami BMR innych osób w tym samym wieku biologicznym. BMR uzależnione jest od składu ciała organizmu, a dokładnie jakie komórki w nim dominują. Trzeba wiedzieć, że komórki mięśniowe wykazują zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, niż komórki tłuszczowe. Oznacza to, że jeżeli w naszym organizmie przeważają komórki mięśniowe i jednocześnie nie zmagamy się z nadwagą, to będziemy spalać więcej kalorii. Przy nadwadze i zwiększonej tkance tłuszczowej metabolizm jednak zwalnia, a wskaźnik BMR staje się niski. Przekłada się to na zwiększony wiek metaboliczny.
Czy istnieje kalkulator wieku metabolicznego? Jak sprawdzić wiek metaboliczny i przekonać się, jak dobrze czuje się Twój organizm? Najbardziej wiarygodny wynik otrzymujemy, korzystając z profesjonalnych analizatorów składu ciała. Wśród tych najpopularniejszych jest Tanita. Badanie wieku metabolicznego wykonuje się więc przy pomocy specjalistycznego urządzenia, które wylicza grubość naszej tkanki tłuszczowej, zawartość tkanki mięśniowej i tłuszczowej oraz ilość wody w organizmie. Ponadto uwzględnia nasz wiek biologiczny, wagę, wzrost, płeć i codzienną aktywność. Następnie, po analizie wszystkich tych parametrów i ich porównaniu podaje nasz wiek metaboliczny.
Oblicz wiek metaboliczny online
Czy istnieje internetowy kalkulator wieku metabolicznego? W sieci znajdziemy mnóstwo narzędzi, które mogą okazać się pomocne przy ocenie naszego wieku metabolicznego. Wynik jednak nigdy nie będzie tak wiarygodny, jak jest to w przypadku profesjonalnego analizatora składu ciała. W trakcie testu możemy zostać poproszeni o podanie wymiarów naszego ciała, wykonaniu kilku prostych ćwiczeń, a następnie spisaniu ich wyników, udzielenia odpowiedzi na kilka pytań dotyczących naszych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Korzystając z takiego kalkulatora online wieku metabolicznego możemy jedynie ocenić, czy stwarzamy naszemu organizmowi dobre warunki do prawidłowego funkcjonowania. Chcąc obliczyć właściwy wiek metaboliczny, trzeba skorzystać z fachowych narzędzi.
Jak skutecznie obniżyć wiek metaboliczny?
To właśnie my sami mamy bardzo duży wpływ na nasz wiek metaboliczny. Powinniśmy kontrolować naszą wagę, jeżeli mamy nadwagę lub zmagamy się z otyłością, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności, aby masa ciała była w normie. Dietę wzbogacamy w substancje odżywcze, witaminy i minerały, jemy więcej owoców i warzyw, roślin strączkowych, a także orzechów i olejów roślinnych. Dbamy o dotlenienie naszego organizmu, korzystamy ze słońca, które jest nam potrzebne do produkcji witaminy D. Ponadto dbamy o skórę i włosy, stosując właściwą pielęgnację.
Każdy z nas powinien znać swój wiek metaboliczny i systematycznie go kontrolować. Dzięki temu możemy spowolnić proces starzenia naszego organizmu i dłużej cieszyć się dobrą formą i samopoczuciem.