ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Woda jest niezbędna do życia człowiekowi oraz do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. Często spożywamy jej za mało, co paradoksalnie oznacza zatrzymanie wody w organizmie. Jest to niebezpieczny stan dla naszego zdrowia, a nawet życia, dlatego warto wiedzieć, co brać na zatrzymanie wody w organizmie i co może pomóc w uporaniu się z problemem.

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie 

Zanim zastanowimy się nad tym, co pomaga na zatrzymanie wody w organizmie, dobrze jest poznać przyczyny takiego stanu. Wtedy łatwiej jest nam zrozumieć, jaki mamy wpływ na poziom naszego nawodnienia. Zatrzymanie wody w organizmie jest związane ze spożywaniem płynów w niedostatecznej ilości. Powinno się dziennie dostarczać mu minimum 2-2,5 l wody, w przeciwnym razie będzie on robił zapasy w tkance podskórnej. Do takiego stanu przyczynia się też nieodpowiednia dieta bogata w potas i sód, bazująca na mocno przetworzonych produktach, dużej ilości soli oraz konserwantów. Z zatrzymaniem wody w organizmie zmagają się również osoby będące na diecie odchudzającej. Jest to związane bardzo często z małą ilością białka. Problem powodują ponadto niedostateczna aktywność fizyczna i nadmierne spożywanie alkoholu. Zatrzymanie wody w organizmie dotyczy też kobiet w ciąży oraz będących w okresie menopauzy, a także w trakcie miesiączki. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi. 

 

Jak rozpoznać nadmiar wody w organizmie? 

Zatrzymanie wody w organizmie objawia się specyficzną reakcją naszego organizmu. Dochodzi do pojawienia się uczucia nadmiernego pragnienia, chce nam się ciągle pić, co oznacza, że organizm domaga się wody. Dodatkowo mocz zmienia swój kolor z jasnożółtej na mocno ciemną słomkową. Oddajemy mocz jednak rzadziej. Dostrzegamy ponadto zmiany związane z wyglądem naszej skóry. Staje się ona jasna, blada, często też szara. Mogą wystąpić na niej również przebarwienia oraz uwidocznić się naczynia krwionośne. Charakterystycznym objawem zatrzymania wody w organizmie jest cellulit wodny, pojawiający się w obszarze ud, pośladków i brzucha. 

kobieta woda organizm zdrowie

O nadmiarze wody w organizmie świadczą również nadmierne zmęczenie, problemy z koncentracją, rozdrażnienie i senność. Niektóre osoby skarżą się na bóle i zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia. Charakterystycznym zjawiskiem jest też wzrost wagi i puchnięcie kończyn. 

 

Co pić na zatrzymanie wody w organizmie? Wodę! 

Co pić na zatrzymanie wody? Najlepiej niech to będzie woda, która najlepiej nawadnia. Jeżeli woda zatrzymuje się w organizmie, to znaczy, że dostarczamy jej za mało i konieczne jest robienie zapasów. Musimy zwiększyć codzienną porcję do 2-3 l, a niekiedy również pić jej jeszcze więcej. Decydują o tym nasza waga i wzrost, im są większe, tym więcej wody potrzebujemy. Zapotrzebowanie wzrasta przy wzmożonym wysiłku fizycznym, a także latem w trakcie upałów. Trzeba wiedzieć nie tylko, co pić na zatrzymanie wody w organizmie, ale również jak robić to w prawidłowy sposób. Nie najlepszym rozwiązaniem jest wypijanie dużej ilości wody na jeden raz. Lepszą praktyką jest spożywanie jej częściej, ale w mniejszych ilościach. Możemy sobie wyznaczyć konkretne godziny, ustawić przypomnienie w telefonie lub pobrać specjalną aplikację, która będzie sygnalizowała moment, kiedy powinniśmy wypić kolejną szklankę wody. 

 

Gromadzenie wody w organizmie – sposoby na zwiększenie ilości spożywanych płynów

Dla niektórych zwiększenie codziennej porcji wody może okazać się bardzo trudne, ponieważ jest to płyn, który nie należy do ich ulubionych. Nie wszyscy lubią wodę, przez co zastępują ją nierzadko słodkimi, gazowanymi napojami, które w żaden sposób nie nawadniają naszego organizmu, a dodatkowo sprzyjają otyłości przez dużą zawartość cukru. Czy jest coś na zatrzymanie wody w organizmie i nie jest czystą wodą? 

Możemy wzbogacić naszą wodę o cytrynę, pomarańczę, grejpfrut, truskawki i miętę. Dzięki temu nadamy jej owocowego smaku. Jest to bardzo dobry sposób na przyrządzenie naprawdę smacznego, zdrowego i dobrze nawadniającego napoju. Poprawiamy jego właściwości nawadniające, jeżeli dodamy do niego szczyptę soli himalajskiej. Do dziennego zapotrzebowania na wodę możemy ponadto wliczyć napary ziołowe oraz zupy, które szczególnie często jemy jesienią i zimą. 

 

Co pomaga na zatrzymanie wody w organizmie? Owoce i warzywa

Co jeszcze pomaga na zatrzymanie wody w organizmie i nie jest wodą? To owoce i warzywa o wysokiej zawartości wody. Są dodatkowo bogate w bioflawonoidy, które wykazują zdolność do uszczelniania tkanek i tym samym zapobiegania wyciekaniu płynów. To właśnie na skutek tych wycieków obserwujemy obrzęki nóg i rąk. Najlepiej w nawadnianiu sprawdzają się melon i arbuz. Dobrze jest również zwiększyć ilość jedzonych latem truskawek. Zimą możemy zastąpić świeże mrożonymi. Duża zawartością bioflawonoidów charakteryzują się ponadto cytrusy, z których możemy przygotować smaczny sok. Sięgaj ponadto po fioletowe warzywa, jak buraki czy fioletowe ziemniaki. Pracę nerek poprawią ogórki, z kolei moczopędnie zadziała na Twój organizm żurawina. 

 

Zmiana nawyków żywieniowych i więcej ruchu 

Nie tylko powinno się wiedzieć, co na zatrzymaną wodę w organizmie pomaga, jeżeli chodzi o spożywane płyny, ale też jaka dieta będzie odpowiednia, aby pozbyć się nadmiaru wody. Konieczne jest zwiększenie ilości błonnika, który znajduje się w płatkach owsianych, otrębach, pełnoziarnistych makaronach i ryżu, a także w pieczywie z pełnego ziarna oraz siemieniu lnianym. Bardzo skutecznie poprawiają one perystaltykę jelit. Ponadto błonnik znajdziemy w surowych warzywach, które warto jeść do każdego posiłku. Rezygnujemy ze słonych przekąsek oraz gazowanych napojów. Uzupełniamy dietę o witaminę B6, wapń i magnez. Zwiększamy ilość ruchu oraz intensywność aktywności fizycznej. Ćwiczymy przynajmniej 3 razy w tygodniu, wybieramy spacer zamiast jazdy samochodem czy autobusem. 

Co pomaga na zatrzymanie wody w organizmie? Na pewno są to woda wypijana w ilości 2-3 l dziennie, błonnik pokarmowy ułatwiający trawienie, ruch i aktywność fizyczna, a także owoce i warzywa. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny