ZAMKNIJ ZAMKNIJ
poziom-wody-w-ciele

Ile wody powinien pić człowiek?

Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien dziennie wypijać ok. 2,5 litra wody, chociaż tak naprawdę jest to uzależnione od jego wagi, wzrostu, aktywności fizycznej, ilości spożywanych pokarmów, uwarunkowań genetycznych, a także pory roku. Wiele osób ma problem z dostarczaniem organizmowi odpowiedniej ilości płynów, co przejawia się zatrzymaniem wody w organizmie oraz odwodnieniem. Jak sprawdzić poziom wody w organizmie i jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie 

Zanim dowiesz się, jak zbadać poziom wody w organizmie, powinieneś poznać przyczyny jej zatrzymania, co jest często występującym zjawiskiem wśród współczesnego społeczeństwa. Problem dotyczy wielu czynników, które nierzadko się nawarstwiają, co tylko potęguje problem. Do zatrzymania wody w organizmie dochodzi na skutek dostarczania mu niedostatecznej ilości płynów. Organizm gromadzi je w tkance podskórnej, robiąc w ten sposób zapasy. To jego sposób na uniknięcie odwodnienia. To właśnie dlatego osoby mające problemy z zatrzymaniem wody w organizmie często ważą więcej, a także mają uczucie pełności. 

Z nadmiarem wody w organizmie zmagają się ponadto osoby, w diecie których jest za dużo sodu i potasu. Doprowadza to do zaburzenia gospodarki wodnej. Dochodzi do tego, jeżeli spożywamy zbyt dużo soli, wędliny i mięsa nieznanego pochodzenia, wysoko przetworzonych produktów, a także słonych przekąsek. Nadmiar wody pojawia się też z powodu spożywania zbyt dużej ilości alkoholu. U kobiet występuje to zjawisko przed miesiączką lub w trakcie jej trwania, co ma związek ze zmianami hormonalnymi. Panie mogą odczuwać skutki zatrzymania wody w ciąży. Ponadto do wystąpienia tego problemu przyczyniają się upały, podczas których nie zwiększamy ilości spożywanych płynów, chociaż nasz organizm potrzebuje ich wtedy zdecydowanie więcej.

 

Badania na poziom wody w organizmie. Kiedy wykonać, jakie są objawy nadmiaru wody? 

Badania na poziom wody w organizmie powinno się przeprowadzać regularnie, ponieważ gospodarka wodna nie zawsze jest w takim samym stanie i wiele czynników powoduje, że dochodzi do zaburzeń na tej płaszczyźnie. Nasz organizm sygnalizuje, że dzieje się w nim coś niedobrego, że potrzebuje więcej wody, że nagromadziła się w nim i trzeba się temu problemowi przyjrzeć bliżej. Jak więc rozpoznać, że w naszym organizmie zalega nadmiar wody

Zazwyczaj przy zatrzymaniu wody pojawiają się obrzęki kończyn, głównie nóg. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, które pojawia się niezależnie od tego, czy chodzimy, siedzimy czy leżymy. Obserwujemy też opuchliznę na palcach, często tak dużą, że nie jesteśmy w stanie swobodnie zdjąć biżuterii. Przy nadmiarze wody przybieramy też na wadze, pomimo że zawartość naszej tkanki tłuszczowej się nie zmienia. Wagę zwiększa woda, która zalega w organizmie. Mamy problem z dopięciem się w ulubionych spodniach, a wiele t-shirtów jest obcisłych, podczas gdy wcześniej nosiliśmy je swobodnie. Ponadto zaobserwować możemy bladość skóry, a także nadmierne wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Dochodzi też nierzadko do drętwienia stawów oraz problemów z ich ruchomością. Zatem zatrzymanie wody w organizmie jest nie tylko niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale również w wielu przypadkach utrudnia nam normalne funkcjonowanie. 

 

Jak sprawdzić ilość wody w organizmie domowymi sposobami? 

Jak sprawdzić poziom wody w organizmie w domu, bez użycia jakichkolwiek dodatkowych sprzętów i narzędzi oraz wizyty u specjalisty. Obserwuj siebie i zmiany, jakie zachodzą w Twoim organizmie. Zwróć uwagę na kolor swojego moczu, zmienia się on wraz z poziomem wody w organizmie człowieka. Jeżeli jest w normie, to mocz jest koloru jasnożółtego, niektórzy porównują go do wina. Intensywny odcień żółtego to sygnał, że Twój organizm zdecydowanie potrzebuje więcej płynów. Osoby aktywne poziom wody w organizmie kontrolują poprzez wagę. Ważą się przed i po treningu. To pozwala im zweryfikować, ile wody w trakcie wysiłku wydalają i ile jej wtedy potrzebują. Jeżeli waga po ćwiczeniach jest o 0,7 kg niższa, to nawadniasz się w trakcie treningu za mało. 

O nawodnieniu bardzo dużo powie Ci też Twoja skóra. Przy odpowiednim nawodnieniu jest ona w dobrym stanie. Cechuje się elastycznością i dobrym nawilżeniem. Oczywiście na jej stan wpływ ma wiele innych czynników, jednak wszelkie zmiany mogę sugerować, że spożywasz za mało wody. O odwodnieniu świadczą m.in. cellulit wodny oraz nadmierne przesuszenie skóry. 

 

Jak zbadać poziom wody w organizmie metodą profesjonalną?

A jak sprawdzić zawartość wody w organizmie bardziej fachową metodą? Jak poznać jej zawartość procentową w naszym organizmie? W tym celu wykonaj badania na poziom wody w organizmie. Jednym z nich jest analiza składu ciała. Wykonujemy ją przy pomocy odpowiedniego urządzenia, które jest często dostępne w studiach fitness, na siłowniach, u dietetyka i gabinetach lekarskich. Możesz również zdecydować się na zakup specjalnej wagi, która nie tylko wskazuje na wagę Twojego ciała, ale też dokonuje analizy jego składu. Dowiadujesz się w ten sposób, jakie są proporcje między tkanką mięśniową i tłuszczową, kośćmi i wodą. Są odpowiednie normy, które wskazują, czy skład Twojego ciała jest prawidłowy. Po analizie możemy stwierdzić, czy mamy nadwagę, jak również czy doszło do zatrzymania wody w naszym organizmie. 

analiza wody w organizmie pacjenta seca515

Jak sprawdzić nawodnienie organizmu przy pomocy wagi do analizy masy ciała

Należy wejść na wagę gołymi stopami, najlepiej rano, na czczo. Następnie uruchomić urządzenie i poczekać kilkanaście sekund, aż urządzenie dokona pomiaru. Porównujemy wynik z normami, które świadczą o tym, czy nasz organizm jest dobrze nawodniony. 

  • PROCENTOWA ZAWARTOŚĆ WODY DLA KOBIET: 45 - 60 %
  • PROCENTOWA ZAWARTOŚĆ WODY DLA MĘŻCZYZN: 50 - 65 %

Jeżeli norma zostaje przekroczona, to oznacza, że w organizmie nagromadziła się woda. Może również dojść do sytuacji, że poziom będzie za niski, wtedy mamy do czynienia z odwodnieniem.

Już wiesz, jak sprawdzić ilość wody w organizmie. Warto więc kontrolować jej poziom regularnie, a także pamiętać o spożywaniu przynajmniej 2-2,5 l wody dziennie. Jeżeli nie lubisz zwykłej wody, możesz nadać jej smak, uzupełniając o owoce, jak np. pomarańcze, truskawki czy grejpfruty. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny