W dzisiejszych czasach otyłość, cukrzyca, jak również i nadciśnienie tętnicze są najczęściej występującymi chorobami cywilizacyjnymi. Dotyczą one blisko 30% społeczeństwa. Pęd życia za pieniędzmi i lepszą pozycją, a przy tym niewłaściwa dieta i zbyt mała aktywność fizyczna. Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na rozwój tych chorób i ich coraz większy zasięg.
Odpowiednie, zdroworozsądkowe podejście do tematu stanowi kluczowe znaczenie, w walce o dalsze, lepsze życie. Jak się więc za to wszystko zabrać?
Bez wątpienia pierwszym i najważniejszym krokiem jest dokonanie analizy składu ciała za pomocą specjalistycznego w tym celu analizatora. Na czym takie badanie polega? Jaki jest jego sens? Które analizatory okażą się być tutaj niezawodne i co najważniejsze - precyzyjne w swojej ocenie?
Czym jest analiza składu ciała?
Analiza składu ciała jest to dokładny pomiar tkanki tłuszczowej i mięśniowej, a także zawartości w organizmie wody i innych elementów. Całość takich działań nazywana jest bioimpedancją elektryczną, mającą zastosowanie w samej dietetyce, jak również diagnozowaniu wielu poważnych dla zdrowia, a nawet życia chorób. To właśnie ona Pozwala zapobiegać chorobom, jak również i je leczyć. Dotyczy to między innymi wspomnianej wyżej otyłości, nadciśnienia tętniczego, jak również i cukrzycy. Poprzez analizę składu ciała, jesteśmy w stanie uzyskać dogłębny obraz tego, czego sami nie jesteśmy w stanie ocenić gołym okiem, a co może okazać się kluczowe w leczeniu wszelkich możliwych przypadłości.
Czym jest bioimpedancja elektryczna?
Bioimpedancja elektryczna jest metodą analizy składu ciała, w której to główną rolę odgrywa prąd. Jak więc to wszystko działa? Jak wiadomo, poszczególne tkanki organizmu posiadają mniej lub więcej wody. To wszystko więc sprawia, że w większym lub mniejszym stopniu przewodzą one elektryczność. Wykonując taki pomiar analizy składu ciała, sprawdza się między innymi:
- ilość tkanki mięśniowej
- ilość tkanki tłuszczowej
- ilość tkanki brzusznej ( wisceralnej)
- masę kości
- zawartość wody w organizmie
- wiek metaboliczny
- wagę ciała
- zapotrzebowanie na energię
Jak wygląda badanie analizy pomiaru ciała?
Analizator składu ciała to urządzenie, które ma na celu wykonanie odpowiedniej, dokładnej analizy dotyczącej badanego organizmu. Specjalistyczna analiza może być wykonana na dwa sposoby. Osoba badana staje na analizatorze, będącej niejako odpowiednikiem specjalistycznej wagi do pomiaru wagi ciała. Ta zawiera elektrody, które to wysyłają do organizmu słabe impulsy prądu. W innym badaniu, pacjent kładzie się na specjalnej macie i takie elektrody zakładane są na skórę dłoni i stóp.
Kluczowe znaczenie ma dokonanie pomiaru odporności tkanek organizmu na prąd, co nazywane jest impedancją. W przypadku tkanki mięśniowej, impulsy elektryczne przechodzą bez większego problemu, ponieważ znajdują się w nich duże ilości wody. W tkance tłuszczowej zaś, gdzie ta ilość jest znacząco ograniczona, pojawia się opór.
Aby dokonać właściwych pomiarów, taki analizator pomiaru ciała musi współpracować z odpowiednim programem komputerowym, dzięki któremu możliwe są dokładne obliczenia każdego z powyżej wspomnianych elementów.
Analizator składu masy ciała - odpowiedni sprzęt to podstawa
Jednym z najważniejszych elementów, na jakich należy się skupić, jest wybór miejsca, w którym taka analiza jest wykonywana. Kluczowe bowiem tutaj znaczenie ma sprzęt, a więc analizator składu masy ciała, który to może ukazać nam jak najbardziej miarodajne wyniki.
Wybierając odpowiedni, należy zwrócić szczególną uwagę na możliwości sprzętu i jego jak najwyższą jakość pracy. Zaawansowany technologicznie sprzęt, innowacyjne urządzenie, ogromne możliwości jego wykorzystania. To stanowi kluczowe znaczenie dla efektywności pracy takich urządzeń.
Jak wyglądają normy w analizie składu masy ciała?
W analizie składu ciała, niezwykle istotną rolę odgrywają normy, na podstawie których badany pacjent wie, jaką posiada dopuszczalną ilość tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, ale także masy kostnej czy zawartości wody w organizmie. Jak więc to wygląda?
- tkanka tłuszczowa
U kobiet tkanka tłuszczowa stanowić powinna około 15 - 25% masy ciała, z kolei u mężczyzn 10 - 20%. Określona wartość związana jest najczęściej z wiekiem. Inny procent tkanki tłuszczowej szacunkowo mają kobiety po 50 roku życia, niż młode 20 - letnie osoby. Inną ilość tkanki tłuszczowej posiada mężczyzna 50 - letni, inną mężczyzna 70 - letni. W przypadku, gdy kobiety mają powyżej 30%, a mężczyźni powyżej 25%, wówczas diagnozowana jest otyłość.
- tkanka wisceralna (trzewna)
Jest to tkanka tłuszczowa, która gromadzi się w jamie brzusznej. W przypadku zwiększenia jej ilości, która przekracza normę, może świadczyć o wielu poważnych chorobach, w tym między innymi cukrzycy typu 2, chorobach naczyniowo - sercowych czy zaburzeniach metabolicznych.
- tkanka mięśniowa
W tym przypadku nie ma jasno określonych norm, gdyż u każdej osoby ilość tej tkanki mięśniowej będzie inna. Średnio, stanowi ona 30% masy ciała. W zależności od stopnia aktywności fizycznej, mięśnie mogą zwiększać, jak również i zmniejszać swoją objętość, a więc i tym samym odpowiednią ich ilość.
- masa kostna
W przypadku dorosłego człowieka, masa kostna wynosi około 12 - 13,5% i jest ona stosunkowo stała. Wraz z przybieraniem na wadze lub utratą wagi, nie zmienia się. Jedynym wyjątkiem są choroby, w tym przede wszystkim osteoporoza, która prowadzi do obniżenia gęstości kośćca.
- zawartość wody w organizmie
Woda stanowi większą część masy naszego ciała. Średnio, ciało kobiety składa się z około 55% wody, a w przypadku mężczyzny z około 60% wody. Wraz z upływającym czasem ta ilość spada. W porównaniu do dzieci, noworodek posiada średnio 74% wody, roczne dziecko około 65%.
- zapotrzebowanie energetyczne
Wartość ta jest szczególnie ważna w przypadku działań dietetyków. Znając bowiem podstawowy poziom przemiany materii, można dokładnie ułożyć dietę, zarówno redukcyjną, jak również i ,,dietę na masę”, tak aby organizm mógł otrzymać wszystkie makroelementy w odpowiedniej ilości, mogąc uzyskać pożądany efekt.
W jaki sposób przygotować się do badania bioimpedancji elektrycznej?
Aby pomiar analizy składu ciała był jak najbardziej miarodajny, z pewnością kluczowe znaczenie mają specjalne warunki, jakie należy spełnić, aby ten dokładny wynik otrzymać. O czym więc należy pamiętać przed badaniem?
- zakaz spożywania alkoholu przez ostatnie 48 godzin
- zakaz wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego przez ostatnie 12 godzin
- zakaz spożywania posiłków i pokarmów przez ostatnie 4 godziny
- zakaz spożywania leków moczopędnych, najlepiej przez około 7 dni
- zakaz smarowania stóp kremami przez ostatnie 12 godzin
Kto nie może poddać się takiemu badaniu? Z pewnością kobiety będące w trakcie miesiączki, osoby z wszczepionym rozrusznikiem, jak również i z różnego rodzaju implantami metalowymi.
Bioimpedancja elektryczna jest jak najbardziej bezpieczna dla organizmu, gdyż pojawiający się prąd jest na tyle niskie, iż nie podrażnia on nerwów czy też mięśnia sercowego. Analiza składu ciała to bezbolesne, skuteczne w swoim działaniu badanie, które może zdiagnozować wiele poważnych dla zdrowia i życia chorób. To także możliwość kontrolowania swojej masy ciała, szczególnie istotnej przy walce z otyłością. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni analizator pomiaru masy ciała. Im lepszy sprzęt będzie takie badanie wykonywał, tym lepszy będzie tego wynik.