Ultrasonografy to urządzenia, które z wykorzystaniem ultradźwięków są w stanie zobrazować narządy wewnętrzne co umożliwia lekarzowi dokładną diagnostykę. Dodatkowo ultrasonografy wykorzystywane są w. ginekologii w celu kontroli rozwoju płodu.
Ultrasonografia to metoda obrazowania narządów wewnętrznych za pomocą fal ultradźwiękowych. Metoda ta jest całkowicie bezbolesna oraz bezinwazyjna. Dodatkowo w przeciwieństwie do chociażby promieniowania rentgenowskiego fale ultradźwiękowe nie są szkodliwe dla organizmu dlatego badanie usg można powtarzać tak często jak tylko zachodzi potrzeba.
Ze względu na szerokie możliwości diagnostyczne ultrasonografy stosowane są w wielu różnorodnych dziedzinach medycyny. Zapewne najczęściej aparaty usg kojarzone są z ginekologią, w której stosowane są w okresowych badaniach profilaktycznych lub do kontrolowania kolejnych etapów rozwoju płodu.
Ultrasonografy to urządzenia znakomicie sprawdzające się w diagnostyce chorób układu pokarmowego. W przypadku pojawienia się u pacjenta jakichkolwiek niedogodności związanych z trawieniem czy bólem w okolicy jamy brzusznej warto najpierw w celach diagnostycznych wykonać badania usg. Badanie ultrasonografem w przeciwieństwie do chociażby badania gastroskopowego nie jest tak nieprzyjemne i nie powoduje dodatkowego stresu. Zasadniczo badanie usg jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Pozwala w łatwy sposób zobrazować narządy znajdujące się w jamie brzusznej oraz ocenić czy ich wielkość i struktura są prawidłowe. W przypadku zauważenia niepokojących niejednoznacznych zmian pacjent kierowany jest do dalszej diagnostyki.
Podobne zastosowanie ultrasonografy znajdują w ginekologii. Badanie usg w ginekologii może być wykonywane transwaginalnie w celu profilaktycznej kontroli macicy oraz pozostałych elementów kobiecego układu rozrodczego. Jednak ultrasonografy w ginekologii można stosować również w celu kontroli rozwijającego się płodu. Badanie usg w ciąży pozwala określić wielkość płodu, a tym samym wyznaczyć prawdopodobny czas poczęcia oraz planowany termin porodu. Dodatkowo pozwala kontrolować czy płód rozwija się prawidłowo, a w odpowiednim czasie badanie usg pozwala również odkryć płeć dziecka.
Ultrasonografy wykorzystuje się również do badań różnych narządów i gruczołów. Umożliwia to ich zobrazowanie oraz określenie ich wielkości czy struktury. Badanie usg wykonywane regularnie w celach profilaktycznych może pozwolić na wczesne wykrycie niepokojących zmian i podjęcie odpowiednich działań.
Istnieje również badanie nazywane ultrasonografią dopplerowską - pozwala ono ocenić grubość naczyń krwionośnych ich drożność oraz tempo przepływu krwi. Ultrasonografia dopplerowska to badanie często stosowane w kardiologii czy chirurgii naczyniowej.
W zależności od sposobu czy miejsca wykonywania badania stosuje się różne głowice usg. Każda z głowic różni się nieco od siebie konstrukcyjnie i posiada różne zastosowanie.
Bardzo ważnym aspektem jest również odpowiednie przygotowanie do badania. Pierwszym bardzo ważnym krokiem przed przystąpieniem do jakichkolwiek badań jest sprawdzenie przeciwskazań do ich wykonania. Jako, że badanie usg jest badaniem bezinwazyjnym, bezpiecznym i bezbolesnym zasadniczo nie ma więc żadnych przeciwskazań do jego wykonania.
Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest zadbanie o to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zakłóceń podczas badania. Jak tego dokonać? Przede wszystkim wybierając się na badania należy unikać w dniu jego wykonywania palenia papierosów oraz stosowania gum do żucia. Następnie warto też na kilka dni przed badaniem spożywać tabletki takie jak np. espumisan czyli leki które pomagają usunąć zalegające w jelitach gazy. Warto również unikać napojów gazowanych. Jeśli podczas badania obrazowany będzie również pęcherz moczowy wtedy lekarz zaleca wypicie przed badaniem około 1,5 l wody co pozwala wypełnić pęcherz i ułatwia jego prawidłowe zobrazowanie.
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny