Najczęściej wybieranymi analizatorami krwi są glukometry, które służą do pomiaru i kontroli poziomu glukozy (cukru) we krwi i są przeznaczone przede wszystkim dla diabetyków z cukrzycą typu 1 i 2, jak również osobom ze stanem przedcukrzycowym oraz kobietom z cukrzycą ciążową. Wystąpienie cukrzycy ciążowej, czy zaburzeń tolerancji glukozy, wymaga regularnej kontroli poziomu cukru we krwi. Wielofunkcyjne analizatory krwi to wszechstronne urządzenia do wykonywania pomiarów wyznaczających między innymi poziom glukozy, cholesterolu, triglicerydów i kwasu moczowego bezpośrednio z krwi włośniczkowej. Testowe paski do glukometru zbudowane z siateczki ochronnej nasączonej substancją czynną, warstwą włókna szklanego oddzielającą krwinki i powłoką reakcyjną, w której zachodzi reakcja barwna, stanowią kompatybilne połączenie z analizatorem krwi umożliwiając oznaczanie wartości pomiarów.
Procedura pomiaru poziomu glukozy we krwi trwa tylko kilkadziesiąt sekund. Przez opuszek palca pobierana jest potrzebna do badania krew. Wynik odczytywany jest na wyświetlaczu analizatora krwi w mg/dl i przechowywany wraz z datą i godziną w pamięci urządzenia. Niesamowicie krótki czas pomiaru, wielkość urządzenia oraz minimalna ilość krwi potrzebnej do wykonania pomiaru sprawiają, że użytkowanie jest komfortowe. Za sprawą wielkości, kieszonkowe analizatory krwi można zabrać ze sobą wszędzie.
Na czczo prawidłowy poziom cukru we krwi powinien zawierać się w granicach 70 – 99 mg/dl. Prawidłowy poziom cukru we krwi po posiłku powinien być mniejszy niż 140 mg/dl. Badanie poziomu cukru we krwi wykonuje się w celu zdiagnozowania cukrzycy. Jest również bardzo istotnym badaniem w leczeniu cukrzycy, które może pomóc przy zapobieganiu rozwojowi groźnych powikłań cukrzycowych. Należy wykonywać je kontrolnie co najmniej raz w roku. Badanie poziomu cukru we krwi po posiłku należy wykonać 2 godziny od momentu rozpoczęcia posiłku. Przed pobraniem krwi można wypić szklankę wody. Pomiar poziomu cukru we krwi w laboratorium powinno być wykonane co najmniej w odstępie ośmiu godzin od ostatniego posiłku. U osób z cukrzycą pomiary poziomu glukozy we krwi powinny być nieodłącznym elementem leczenia.
Pomiar poziomu cukru we krwi o dowolnej porze dnia i niezależnie od pory spożytego posiłku może pokazywać wynik odstępujący od normy, co wcale nie musi świadczyć o cukrzycy. W tym wypadku badanie należy powtórzyć na czczo, a następnie zalecane jest wykonanie test obciążenia glukozą w laboratorium. Takie dwukrotnie wykonane badania dadzą wiarygodne wyniki i będą podstawą do postawienia właściwej diagnozy.
Test obciążenia glukozą OGTT (krzywa cukrowa) to badanie stosowane do diagnozowania cukrzycy (lub rzadziej akromegalii), polegający na podaniu pacjentowi glukozy i obserwowaniu reakcji jego organizmu na nią: wydzielenia insuliny, szybkości regulacji poziomu cukru we krwi – szybkości wchłaniania glukozy do tkanek. Test obciążenia glukozą obowiązkowo wykonuje się u kobiet w ciąży w celu sprawdzenia czy nie rozwija się u nich cukrzyca ciążowa. Poza tym powinny go wykonać osoby, u których poziom cukru we krwi na czczo jest nieco podwyższony lub jest w normie, ale mimo to u pacjenta jest podejrzenie cukrzycy.
Na cukrzycę ciążową mogą wskazywać wyniki krzywej cukrowej: powyżej 100 mg/dl (5,5 mmol/l) na czczo lub180 mg/dl (10 mmol/l) po 1 godzinie od wypicia roztworu 75 g glukozy oraz powyżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l) po 2 godzinach od wypicia roztworu 75 g glukozy. Nieprawidłowy wynik poziomu cukru we krwi na czczo lub nieprawidłowości w badaniu krzywej cukrowej wymagają konsultacji lekarskiej i wprowadzenia odpowiednich metod leczenia. Na początku zwykle zaczyna się od wprowadzenia zasad zdrowej diety oraz regularnej i umiarkowanej aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach konieczne jest podanie insuliny.
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny