ZAMKNIJ ZAMKNIJ

normy tętna

Normy tętna określają, ile powinno wynosić prawidłowe tętno, a więc jaka powinna być ilość uderzeń serca na minutę. Normy tętna wynoszą od 60 - 100 uderzeń na minutę. W przypadku, gdy są one poza normami, mówimy o tachykardii lub bradykardii, a więc o arytmii serca. Ważne jest regularne dokonywanie pomiarów ciśnienia, by sprawdzać ciśnienie i puls, a także raz do roku ekg serca, na podstawie którego  można sprawdzić czynność elektryczną pracy serca i wszelkie pojawiające się nieprawidłowości.

  • kiedy-bicie-serca-jest-prawidlowe

    Bicie serca - jakie prawidłowe tętno? Kiedy tętno jest za wysokie i kiedy za niske?

    Tętno, inaczej plus to częstotliwość bicia serca. Aby określić, czy tętno jest prawidłowe, musimy znać normy pomiaru. Wartości norm różnią się w zależności od wieku i płci. Kiedy je poznasz, dowiesz się, czy Twoje serce bije prawidłowo. 

  • Co oznacza podwyższony puls? Pomiar, przyczyny i objawy wskazujące na wysoki puls

    Podwyższony puls może oznaczać w niektórych przypadkach zaburzenia patologiczne organizmu manifestujące poważną chorobę taką jak anemia, nadczynność tarczycy, a nawet zaburzenia rytmu serca. Jednak najczęściej wysoki puls jest po prostu zwykłą reakcją fizjologiczną na stres lub wysiłek fizyczny niezagrażającą życiu ani zdrowiu.

  • Jaki powinien być puls i wszelkie odchylenia od normy

    Dla zdrowia każdego człowieka, prawidłowy puls czyli tętno to podstawa. Informacja o częstotliwości tętna, która określa ilość uderzeń serca na minutę, ale także miarowość czy symetryczność pulsu odgrywa niezwykle ważną rolę. Jakie jest prawidłowe tętno? Jak obniżyć puls, gdy tętno jest za wysokie? Jak podwyższyć puls, gdy to spada? Na te wszystkie pytania będziemy chcieli odpowiedzieć poniżej. 

  • Jakie powinno być tętno u płodu i jakie jest tętno u dzieci? 

    Tętno jest to jeden z najważniejszych parametrów, jaki pozwala nam ocenić stan naszego układu krążenia. Określa on ruch ścian tętnic, jaki ma miejsce w przypadku skurczu komór przy jednoczesnym wyrzucie krwi. Inaczej określane jako puls, dla każdej z osób oznacza zupełnie inna wartość. Prawidłowy puls należy więc zawsze sprawdzać wedle określonej grupy wiekowej, jak również i stanu.

  • Nadciśnienie. Jedna z najpotężniejszych chorób cywilizacyjnych.

    Nadciśnienie tętnicze jest to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Największym jej problemem są niewidoczne objawy na początku choroby, stąd też wykryta jest ona dopiero w zaawansowanym jej stanie. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą podstępną, niekontrolowana - może doprowadzić do bardzo poważnych dla zdrowia i życia konsekwencji. Nie można jej wyleczyć, ale trzeba nauczyć się z nią żyć. W jaki sposób? Poprzez zmianę trybu życia, kontrolowanie tego ciśnienia, a w skrajnych przypadkach zastosowanie farmakologii. W tym artykule postaramy się spojrzeć na temat nadciśnienia tętniczego nieco bliżej. Poznamy objawy, które mogą nas zaniepokoić i sposoby radzenia sobie ze skokami ciśnienia. Co ważne - pokażemy także, że nieodłącznym elementem wyposażenia każdej osoby z nadciśnieniem są ciśnieniomierze. Gotowi do lektury?

  • Prawidłowe tętno

    Jak serce wytwarza i reguluje w układzie krwionośnym prawidłowe tętno?

    Serce jest najważniejszym narządem w organizmie człowieka. Dzięki temu, że bije i tym samym dostarcza krew do wszystkich komórek ciała, pozwala człowiekowi żyć. Praca serca uzależniona jest od prawidłowej pracy układu krążenia, a z nim związane jest jedno z najważniejszych parametrów życiowych, czyli tętno. W gruncie rzeczy, choć zbyt mała ilość uderzeń serca na minutę nie jest dobra, to w przypadku osób aktywnych, jak najbardziej świadczy o doskonałym zdrowiu i jeszcze lepszym samopoczuciu. Im niższe tętno spoczynkowe, tym lepsza jakość życia i jeszcze lepsze zdrowie. Średnio serce bije z prędkością około 60 - 70 uderzeń na minutę. Prawidłowe tętno dobowe waha się między 90 tyś uderzeń a 110 tyś na dobę.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny