ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Przyczyną kataru jest oddziaływanie na nasz organizm i przede wszystkim układ oddechowy bakterii i wirusów. Towarzyszy on przeziębieniu i grypie, ale jest też jednym z uciążliwych objawów alergii. Pomocne okazują się inhalacje, które można wykonać zarówno domowymi sposobami, jak też z użyciem inhalatora. Czym inhalować na katar i jakie olejki wybrać?

Przyczyny kataru 

Katar czasem utrudnia oddychanie, ponieważ towarzyszy mu uczucie zatkanego nosa. Wśród najczęściej pojawiających się przyczyn są infekcje i alergie, a więc katar może wystąpić praktycznie o każdej porze roku. Organizm niektórych osób właśnie w taki sposób reaguje na nagłą zmianę temperatury otoczenia, np. kiedy zimą wchodzimy do ciepłego pomieszczenia. Zdarza się, że katar występuje po zjedzeniu ostrej potrawy, jednak jest wtedy krótkotrwały, w przeciwieństwie do kataru przy przeziębieniu czy alergii. 

Wyróżnić możemy więc katar alergiczny, nazywany inaczej katarem siennym czy nieżytem nosa. Alergikom towarzyszy jednocześnie zatkany nos, częste kichanie, a nawet podwyższona temperatura ciała. Pojawia się na skutek reakcji alergicznej na alergeny wziewne. Możemy mieć też katar zatokowy, podczas którego wydzielana jest charakterystyczna gęsta, żółta wydzielina. Jeżeli jest to efekt nieżytu nosa, to występują wtedy też zatkane zatoki, w obszarze których namnażają się bakterie. Wraz z katarem zatokowym może także pojawić się ból w okolicy czoła i u nasady nosa. W ustach mamy też nieprzyjemny smak, który jest wynikiem spływającej do gardła wydzieliny. Katar przy przeziębieniu towarzyszy nam zazwyczaj od 3 do 7 dni, z kolei przy alergii tak długo, jak alergik ma bezpośredni kontakt z substancją uczulającą. 

Jednym ze skuteczniejszych domowych sposobów na katar jest parówka. Przez długi czas wykonywana była z użyciem gorącej wody i miski. Dzisiaj można skorzystać z bardziej nowoczesnych sposobów. Do inhalowania nosa służą inhalatory, dostarczające substancję leczniczą bezpośrednio do górnych dróg oddechowych. 

 

Domowa parówka na katar i zatoki 

Katar to obronna reakcja naszego organizmu. Pozbywamy się w ten sposób nie tylko płynnej wydzieliny, ale również czynników infekcyjnych, czyli bakterii i wirusów. Parówka na katar i zatoki działa jak środek wykrztuśny, może rozluźniać mięśnie, łagodzić kaszel i nawilżać gardło, w zależności od zastosowanego środka. Wdychając parę, zapobiegamy wysuszaniu się błon śluzowych, a także pobudzamy krążenie, co jest z kolei następstwem wzrostu temperatury naszego ciała. Dlatego też parówka na katar i zatoki jest też dobrym sposobem na bóle głowy, które nierzadko towarzyszą katarowi. 

Jak zrobić inhalację na katar z wykorzystaniem parówki? Potrzebować będziesz ziół i olejku eterycznego, gorącej wody, miski i ręcznika. W efekcie będziesz łatwiej oddychać, złagodzisz podrażnienia nosa, a także rozgrzejesz organizm, co jest pomocne w przypadku przeziębienia. Parówka na katar i zatoki powinna trwać ok. 15-25 minut i nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wykonywały je również dzieci, jednak w ich przypadku czas ten powinno się skrócić do 5 minut. Parówkę powtarzamy 3 razy dziennie przez okres około tygodnia, można ją zakończyć wcześniej, jeżeli katar ustanie. Jak zrobić inhalację na zatkany nos? 

  • Napełnij miskę gorącą wodą. 
  • Dodaj zioła lub olejek eteryczny. 
  • Nachyl się nad miską tak, aby czuć gorącą parę. 
  • Nakryj głowę ręcznikiem, aby zminimalizować ilość uciekającej pary. 
  • Głęboko oddychaj, wdychając powietrze nosem i wypuszczając ustami. 
  • Z nosa może wyciekać wydzielina, wtedy przerwij zabieg i bardzo dokładnie oczyść nos. 

zakatarzony mezczyzna przed laptopem wyciera nos w chusteczke

Z czego zrobić napar na katar? 

Aby parówka na katar i zatoki była skuteczna, należy do gorącej wody dodać odpowiednie zioła lub olejki eteryczne. Wśród tych najczęściej polecanych jest olejek eukaliptusowy o działaniu przeciwgorączkowym i napotnym. Bardzo dobrze udrażnia też nos. Podobne właściwości wykazuje olejek tymiankowy i olejek z drzewa herbacianego. Właściwościami wykrztuśnymi charakteryzuje się z kolei olejek sosnowy. Olejki można dowolnie łączyć, dzięki czemu uzyskujemy napar o wielokierunkowym działaniu. Na katar dobrze sprawdzają się ponadto zioła tj.: szałwia, imbir, anyż i czarny bez. 

 

Inhalacje solą fizjologiczną 

Jest to szczególnie dobry sposób na inhalacje dla dzieci. Sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu o stężeniu 0,9%. Świetnie sprawdza się w parówce na katar i zatoki ze względu na swoje właściwości nawilżające. Zatem sól fizjologiczna nawilża drogi oddechowe oraz rozrzedza zalegającą wydzielinę. To powoduje, że łatwiej nam się oddycha i katar nie jest tak uciążliwy. Sól fizjologiczna znalazła swoje zastosowanie szczególnie w inhalacjach z wykorzystaniem specjalnego urządzenia, jakim jest nebulizator. Umożliwia on precyzyjne dostarczenie substancji do dróg oddechowych bez utraty środka w procesie wdychania. Nebulizator wykorzystuje się też do inhalacji z dodatkiem olejku eterycznego, a także można go wykorzystać do podawania leków. W ten sposób można zmniejszyć dawkę leku, ponieważ dociera ona bezpośrednio do źródła problemu. 

 

Czym robić inhalacje na katar i dlaczego warto wybrać inhalator?

Już wiesz, z czego zrobić napar na katar, a także jak inhalować się na katar domowymi sposobami. Jeżeli jednak inhalacje wykonujesz często lub nawet regularnie, chciałbyś zapobiegać infekcjom u swoich dzieci, a także przynieść ulgę przy alergii, zdecyduj się na profesjonalne urządzenie do inhalacji, czyli nebulizator. Wyposażony jest w specjalne końcówki, jak np. maski, które umożliwiają dostarczenie większej ilości substancji do górnych dróg oddechowych. Taka inhalacja jest łatwiejsza w wykonaniu i lepiej sprawdza się w przypadku dzieci. Urządzenie można ze sobą zabrać na wakacje i mieć zawsze przy sobie na wypadek kataru i zatkanego nosa. Aby wykonać inhalację, nie są konieczne długie przygotowania, jak w przypadku domowej parówki na katar i zatoki. Jest to więc wygodniejsza, bardziej precyzyjna i skuteczniejsza alternatywa. 

Jak zrobić inhalację na zatkany nos? Możesz skorzystać z domowego sposobu lub też nowoczesnego inhalatora o wszechstronnym zastosowaniu. Użyj olejku sosnowego, eukaliptusowego lub tymiankowego, bądź zdecyduj się na sól fizjologiczną. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny