ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Ciśnieniomierze różnią się funkcjonalnościami, parametrami, a także sposobem działania. Niektóre osoby zastanawiają się m.in. co oznacza serduszko na ciśnieniomierzu i dlaczego na niektórych aparatach się ono pojawia, a na innych już nie występuje. Ma to związek z arytmią oraz funkcjami aparatu do pomiaru ciśnienia tętniczego, ponieważ nie każdy ciśnieniomierz pokazuje arytmię serca.

Co to jest arytmia? 

Arytmia to zaburzenia rytmu serca. Jego praca może być przyspieszona, spowolniona lub nieregularna, czasem objawy są charakterystyczne, innym razem nie występują lub są na tyle słabe, że nie wzbudzają niepokoju. Arytmia występuje pod wieloma postaciami. Wśród tych, które pojawiają się najczęściej, jest migotanie przedsionków, czyli najgroźniejsza forma zaburzenia, przy której występuje ryzyko zatrzymania krążenia, a w efekcie też zgonu. Arytmia związana jest ponadto z tachykardią, czyli częstoskurczem serca, podczas którego dochodzi do przyspieszenia rytmu jego pracy, osiągając tym samym nawet 100 uderzeń na minutę. Obserwuje się również dodatkowe skurcze komorowe i nadkomorowe. 

Zaburzenia rytmu serca objawiają się w różny sposób. Czasami na ciśnieniomierzu wychodzi arytmia, dlatego tak ważne jest, aby regularnie dokonywać pomiaru ciśnienia, szczególnie po 40. roku życia i będąc w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Nie zawsze jednak aparat zasygnalizuje, że mamy do czynienia z arytmią. Wśród objawów, które powinny wzbudzić nasz niepokój są kołatanie serca, uczucie nagłego szarpnięcia w obszarze serca, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem i duszności. Chorzy odczuwają również nagłą potrzebę kaszlu, która za chwilę ustępuje. Przy częstoskurczu mogą pojawić się ponadto zawroty głowy, a nawet zasłabnięcia. 

 

Czynniki, wpływające na ciśnienie tętnicze

Ciśnienie tętnicze jest uzależnione od wielu czynników. Wśród nich są oczywiście choroby, szczególnie dotyczące układu sercowo-naczyniowego. Ponadto wiek jest czynnikiem determinującym ryzyko wystąpienia arytmii, ryzyko jej pojawienia się wzrasta u osób po 40. roku życia. Należy jednak pamiętać, że zaburzenia pracy serca mogą wystąpić też u dzieci, a nawet u niemowląt. Ciśnienie krwi w znaczącym stopniu zależy od czynników zewnętrznych. Wzrasta na skutek stresu i adrenaliny, zatem będzie wyższe przed ważnym spotkaniem i egzaminem oraz zawodami sportowymi. Wysiłek fizyczny również warunkuje ciśnienie, po treningu akcja serca jest przyspieszona. Puls można monitorować z wykorzystaniem specjalnych zegarków z funkcją pomiaru tętna. To ważne dla osiągania coraz lepszych wyników. Jeżeli chodzi o arytmię, to w grupie ryzyka znajdują się osoby stosujące używki, jak papierosy, kawa i alkohol. Nie bez znaczenia jest też dieta, która nie zawsze jest zbilansowana, czasem tłusta i bogata w mocno przetworzone produkty. Ponadto podczas snu ciśnienie powinno być niższe niż w ciągu dnia. U osób z arytmią niekiedy w trakcie snu nawet wzrasta lub też nie obniża się. 

ilustracja naglej arytmi

Nie każdy ciśnieniomierz pokazuje arytmię serca 

Wiele osób, szczególnie chcących zapobiec arytmii, zastanawia się, czy ciśnieniomierz pokazuje arytmię serca. Pomiaru ciśnienia dokonujemy na obwodowych naczyniach tętniczych, najczęściej jest to na ramieniu. Zakładamy specjalny rękaw, który wypełnia się powietrzem. Wynik pokazuje dwie wartości – ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Za prawidłowe ciśnienie skurczowe uznaje się 120-130 mm Hg, a rozkurczowe 80-85 mm Hg. Możemy wyróżnić dwie metody pomiaru. Pierwsza z nich to metoda oscylometryczna, która jest wykorzystywana w ciśnieniomierzach elektronicznych. Wynik jest podawany na podstawie zmian ciśnienia, jakie zachodzą w mankiecie. Drugi rodzaj pomiaru to metoda osłuchowa, polegająca na osłuchiwaniu tonów, które odpowiadają uderzeniom fal krwi o naczynia tętnicze. 

Trzeba jednak wiedzieć, że elektroniczne ciśnieniomierze, wykorzystujące metodę oscylometryczną, nie sprawdzają się dobrze u osób, które chorują na arytmię. Pomiar u nich z wykorzystaniem standardowego aparatu może zakończyć się błędem. Jaki więc ciśnieniomierz pokazuje arytmię serca? Jest to innowacyjny elektroniczny ciśnieniomierz z podwójną metodą mierzenia ciśnienia – oscylometryczną i osłuchową. Cechują się obecnością wbudowanego mikrofonu, rejestrującego dźwięki serca. Wyróżniają się bardzo precyzyjnym pomiarem, co też jest niezwykle ważne u osób z zaburzeniami rytmu serca. 

 

Jak ciśnieniomierz pokazuje arytmię? Jak wybrać aparat do pomiaru ciśnienia?

Decydując się na innowacyjny ciśnieniomierz z podwójną metodą mierzenia ciśnienia, warto jest wcześniej, przed pomiarem, sprawdzić, co oznacza serduszko na ciśnieniomierzu. Właśnie w ten sposób wiele aparatów sygnalizuje, że u pacjenta wykryto arytmię. Czasem jest to też dodatkowo sygnał dźwiękowy lub też inny symbol, którego znaczenie znajdziemy w instrukcji obsługi aparatu. Dla osób z arytmią najlepszym wyborem będzie ciśnieniomierz mierzący ciśnienie metodą osłuchową. Przy zakupie zwróć jednak uwagę, w którym miejscu znajduje się mikrofon, najlepiej jeżeli występuje w obudowie urządzenia, nie na mankiecie. Jest to ważne, ponieważ dźwięki z otoczenia mają niekorzystny wpływ na pracę aparatu i mogą zakłócać wynik pomiaru. Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie - czytaj tutaj

 

Pomiar ciśnienia przy arytmii 

Mankiet ciśnieniomierza zakładamy na ramię w taki sposób, aby czujniki i mikrofon mogły w odpowiedni sposób odczytać dane. Mankiet musi znajdować się na wysokości serca. W trakcie badania należy być spokojnym i rozluźnionym, dlatego zaleca się na kilkanaście minut przed pomiarem odpocząć i  wyciszyć się. Niektóre aparaty mają dodatkowo czujnik ruchu, który informuje nas o tym, że badanie nie może zostać przeprowadzone, ponieważ ruszamy zbyt intensywnie ręką. Badanie przeprowadzamy zawsze w pozycji siedzącej. Ostatni posiłek niech będzie minimum godzinę przed pomiarem. Najlepiej jednak wykonywać pomiar ciśnienia rano, na czczo. A co oznacza arytmia na ciśnieniomierzu? Jeżeli nie leczysz się na zaburzenia rytmu serca, powinieneś skonsultować swój wynik z lekarzem. W przypadku zdiagnozowania choroby może to oznaczać niewystarczająco skuteczną metodę leczenia i tym samym konieczność zmiany. 

Funkcja wykrywania arytmii jest bardzo przydatna nie tylko dla osób z już zdiagnozowaną chorobą. Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu jest narażony na jej wystąpienie. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny